Jak si hlídat váhu

 1. Nedržte drastické diety

  Pokud jste se pustili do hubnutí, pak hubněte díky pohybu a pestrému jídelníčku, nikoliv drastickými dietami. Jen vyvážený jídelníček a dostatek pohybu vám pomohou správně zhubnout a udržet si váhu i po ukončení diety.

 2. Jezte pravidelně

  I po skončení diety pokračujte v naučeném a zaběhnutém stravovacím režimu a dopřávejte si pět až šest jídel denně. Jen tak si uhlídáte vaši hmotnost.

 3. Jezte zdravě

  Kromě pravidelné stravy je také důležité její složení. Vždy začněte den snídaní. Dopoledne jezte jídla bohatá na sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky by pak měly být obsaženy především v odpolední a večerní stravě. Alespoň třikrát denně by se ve vašem jídelníčku měla objevit zelenina a dvakrát denně ovoce, čímž zvýšíte přísun vlákniny. Pokud si chcete udržet ideální váhu, vyhněte se výrobkům z bílé mouky, sladkým a tučným jídlům, pokrmům chemicky konzervovaným, slaným jídlům, alkoholu a cigaretám. Pamatujte také na to, že energetický výdej musí být vyšší než energetický příjem.

 4. Netrapte se hlady

  Jakmile vás přepadne hlad, dejte si alespoň něco lehkého, a to klidně o půlnoci. Hlavně nenechte vaše tělo trápit hladem. Dostane totiž strach a začne si pak pro jistotu ukládat všechny tuky.

 5. Pijte

  Pokud si chcete hlídat váhu, pak dodržujte pitný režim, a to alespoň 2,5 litru denně. Pijte obyčejnou vodu, přidat si do ní můžete limetku nebo citrón. Vhodné jsou také zelené čaje s různými příchutěmi, ale samozřejmě bez cukru. Vyhněte se veškerým slazeným limonádám a nektarům. Doporučujeme pít tzv. fermentovaný černý čaj pu-erh, který má velký vliv na metabolismus (hubnutí) a na snížení špatného cholesterolu.

 6. Sportujte

  Pro udržení váhy je samozřejmě nutný také dostatek pohybu. Pokud budete intenzivně sportovat tři hodiny denně, podaří se vám zhubnout až jeden kilogram tuku za týden.

 7. Nestresujte se

  Nadměrný stres je zabijákem vašich snah, jak si hlídat váhu. Stres ve vás buď vyvolává chuť na sladké, takže sáhnete po tabulce čokolády, a nebo naopak nedodržujete pravidelnou stravu a tím narušíte celý váš naučený stravovací systém a váš metabolismus.

 8. Relaxujte

  Alespoň čas od času si dopřejte důkladnou relaxaci, protože i ta je důležitá pro udržení vaší hmotnosti. Tělu tak doplníte potřebnou energii. Zajděte si třeba na masáž nebo do solné jeskyně a uvidíte, jak to tělu prospěje.

 9. Spěte

  Pro udržení si ideální váhy je nutný i dostatek spánku. Jen relaxované a odpočinuté tělo může fungovat tak, jak má. Dopřejte si proto alespoň sedm až osm hodin zdravého spánku denně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *