Jak přezout pneumatiky

 1. Zkontrolujte stav pneumatik

  Předtím, než se pustíte do samotného přezouvání pneumatik, zkontrolujte jejich aktuální stav. Důležité je, aby nebyly zpuchřelé a aby měly také dostatečně hluboký vzorek, který je nařízen zákonem. Sjetý vzorek pneumatik ohrožuje nejen vaši bezpečnost, ale i vaši peněženku při případné policejní kontrole. Pomocí měrky byste pak měli zkontrolovat, zda se pneumatiky sjíždějí rovnoměrně. Pokud ne, svědčí to o neseřízené geometrii podvozku a měli byste tak zavítat do vašeho autoservisu.

 2. Přezouvejte na rovině

  Když už se jdete pustit do samotného přezouvání pneumatik, vyberte si pro něj správné místo. Pneumatiky přezouvejte vždy na rovném povrchu, ideálně pak na asfaltovém či betonovém podloží. K ruce si s sebou vezměte karton nebo nějaký velký kus hadru, na kterém budete moci pracovat a následně ho vyhodit. A pokud nechcete mít černé ruce, použijte pracovní rukavice.

 3. Nahoru na heveru

  Než se pustíte do nadzvedávání auta, povolte si nejprve šrouby kol o půl otáčky – jakmile auto nadzvednete na heveru, mohli byste mít s jejich uvolněním problém. Hever pak umístěte na boční práh auta. Místo, kam je ideální hever umístit, je většinou na prahu auta označeno trojúhelníkem, šipkou nebo kolečkem.

 4. Zkontrolujte, co vidíte

  Jakmile máte auto nadzvednuté, uvolněte šrouby a kola sundejte. Ještě, než nasadíte nové pneumatiky, zkontrolujte stav brzdového obložení a části podvozku. I když se třeba v autech nevyznáte, podívejte se alespoň, zda někde nevytéká nějaká kapalina, nebo zda není něco prasklého. Teprve pak nasaďte nové pneumatiky.

 5. Točte správným směrem

  Při nasazování pneumatik dejte pozor na to, zda používáte směrové pneumatiky či nikoliv. Pokud ano, je nutné dodržovat správný směr otáčení. Ten je udáván šipkou a nápisem Rotation, přičemž šipka směřuje ve směru jízdy.

 6. Dotáhněte až na zemi

  Jakmile máte pneumatiky nasazené, utáhněte šrouby tak, aby se kolo neviklalo a spusťte auto pomalu z heveru na zem. Teprve na zemi dotáhněte šrouby na maximum.

 7. Zkontrolujte tlak

  Jakmile nasadíte nové pneumatiky, zkontrolujte v nich tlak. Měkká kola totiž zhoršují jízdní vlastnosti vašeho vozidla a vaše jízda je pak nebezpečnější. Pokud nemáte možnost dofouknout kola doma, zajeďte na nejbližší benzínku, kde dofoukněte tlak na hodnotu doporučovanou výrobcem. Pak už se můžete vydat na další cesty s vaším přezutým vozem. Pokud během jízdy po přezutí ucítíte vibrace nebo uslyšíte neobvyklé zvuky, zajeďte co nejdříve do autoservisu, jelikož vaše kola budou špatně vyvážená a s tím si v domácích podmínkách jen těžko poradíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *