Jak se naučit psát všemi deseti

  1. Vyberte vhodný program

    Nejrychlejší způsob, jak se naučit psát všemi deseti, je za pomoci výukového programu přímo na vašem počítači. Ten si můžete snadno stáhnout z internetu a v několika lekcích vás bude krok za krokem provázet správným postupem, jak psaní všemi deseti co nejlépe a co nejrychleji zvládnout.

  2. Základ je prstoklad

    Ať už se budete učit psát všemi deseti za pomoci výukového programu nebo knížky, vždy je nejdůležitější prstoklad. Při výuce byste měli vzít za vzor základní prstoklad, který má řadu výhod. Postupně si ho ale můžete upravit podle vašich představ. Základní prstoklad znamená, že položíte vaše prsty na prostřední řadu písmen a-s-d-f a j-k-l-ů, přičemž ukazováčky jsou na písmenech f a j. I ty prsty, které zrovna nepíšou, by měly ležet na klávesnici.

  3. Vychylování ruky

    Při výuce psaní všemi deseti budete upozorňováni na to, že by se při psaní neměla vychylovat ruka ze základní polohy a pohybovat by se měl jen prst. Obzvláště ze začátku se vám to ale s největší pravděpodobností nebude dařit u písmen vrchní řady s diakritikou, proto nezoufejte a ruku klidně vychylte – chce to jen cvik.

  4. Klidně koukejte

    Alespoň ze začátku se nebraňte tomu koukat na písmenka na klávesnici. Díky tomu se naučíte prstoklad rychleji a nebudete se tolik trápit. Nekoukání na klávesnici přijde časem samo. Postupně zjistíte, že písmenka nejsou nic jiného, než pohyb prstů a půjde vám to samo.

  5. Trénujte pravidelně

    Věnujte učení se psaní všemi deseti dostatek času, ideálně každý den si procvičte to, co jste se už naučili a postupně přidávejte další. Udělejte si každý den chvíli čas a uvidíte, že se výsledky dostaví. Pokud se dostaví i krize, nepropadněte jí a překonejte ji. Dostavíte se totiž u každého, jen u někoho dřív a u někoho později. Uvidíte, že překonat ji přinese kýžené ovoce.

  6. Myslete na ergonomii

    Při psaní všemi deseti je potřeba myslet také na ergonomické uspořádání, rozhodně se neučte psát všemi deseti v polosedu-pololehu v posteli s notebookem na klíně. Je potřeba, abyste měli klávesnici položenou dostatečně vysoko, ideální je alespoň 80 cm nad zemí. U stolu mějte kvalitní, dobře nastavenou židli, na které se nebudete hrbit ani jinak kroutit. Před klávesnicí si udělejte dostatek prostoru, ať si před ni můžete položit zápěstí obou rukou v celé délce. Psaní vám pak půjde mnohem snáz.

Jeden komentář u “Jak se naučit psát všemi deseti

  1. Pěkný článeček a shrnutí. Myslím si, že největší problém při učení se psaní všemi deseti na klávesnici je motivace a výdrž. Po nějaké době všichni zjistí, že cvičí už jen jednou týdně:). Proto je dobré mít nějaký důvod se to naučit. Např. získat výhodu při hledání zaměstnání, úspora času na rodinu atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *