Jak se zbavit břečťanu

 1. Pár slov o břečťanu

  Břečťan patří k těm nejméně náročným dřevinám, které lze u nás pěstovat. Má malé nároky na světlo, přizpůsobí se i sušším podmínkám, je mrazuvzdorný a i když si stále udržuje zelenou barvu, daří se mu i v silně znečištěném prostředí, takže se mu daří opravdu téměř všude. A pokud ho zasadíte do blízkosti vody, dopřejete mu to nejlepší prostředí pro život. A zároveň pro vás to nejhorší prostředí, když se ho jednou budete chtít zbavit.

 2. Vytrhávejte ho

  Nejúčinnější způsob, jak se zbavit břečťanu, je vytrhávat ho, a to i s těmi nejmenšími kořínky. Je to sice náročné řešení, které vám zabere hodně času, ale v podstatě jediná možná cesta, jak břečťan zlikvidovat. Pamatujte přitom na to, že břečťan má dlouhé a rozrostlé kořeny, proto buďte při vytrhovávání opravdu důkladní.

 3. Chemie nepomůže

  Chemické přípravky nejsou většinou moc účinné, jelikož břečťan se díky svým hlubokým a rozvětveným kořenům rychle vzpamatovává. A navíc, pokud chcete na jeho místě vytvořit skalku nebo zasadit jiné rostliny, není možné tam herbicidy použít.

 4. Ihned spalte

  Jakmile břečťan vytrháte, dejte ho ihned do popelnice nebo ho spalte. Pokud byste ho totiž dali na kompost, rychle by zakořenil a rozrostl se vám tam.

 5. Dolů z omítky

  Pokud máte břečťanem porostlý dům, je docela problém se ho kvůli jeho příchytným kořínkům zbavit. I když uschne, pevně drží, a tak většinou nepomůže nic jiného, než ho strhnout i s omítkou. Pokud roste na betonu, dá se odstranit pomocí ocelového kartáče, což je ale poměrně náročná práce. Další možností pak může být břečťan opálit, zde ale postupujte velmi opatrně a v žádném případě neopalujte z dřevěných povrchů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *