Jak rychle usnout

  1. Dodržujte pravidelnost

    Lidské tělo si poměrně rychle zvykne na pravidelný režim. A to platí i o spánku. Choďte proto spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu i vstávejte. To dodržujte i o víkendu.

  2. Nedávejte si dvacet

    Rádi se po obědě nebo po příchodu z práce na chvíli natáhnete a zdřímnete? Pokud máte večer problémy s usínáním, nedělejte to. Nechte vaše tělo přes den co nejvíce unavit, ať večer bez problémů usnete.

  3. Postel pouze na spaní

    Používejte postel pouze na spaní – nečtěte si v ní, nekoukejte z ní na televizi, nejezte v ní. Postel má být místem odpočinku a relaxace, proto zapomeňte v ložnici na elektroniku, která bude přitahovat vaši pozornost. Dejte z ložnice pryč televizi, počítač, notebook…

  4. Dopřejte si rituál

    Dejte vašemu tělu signál, že se chystáte na spánek, a to pomocí každodenního rituálu. Zpomalte a začněte připravovat tělo na spánek. Vhodným rituálem může být meditace, uvolňující cvičení, poslech relaxační hudby, četba nebo popíjení uklidňujícího čaje.

  5. Pozor na kofein a nikotin

    Na kvalitu vašeho spánku má vliv také příjem kofeinu a nikotinu. Alespoň čtyři hodiny před spánkem už byste neměli být kávu a černý nebo zelený čaj, a stejně tak byste měli omezit přísun nikotinu. Nepomáhá ani alkohol – sice vám může pomoci usnout, ale budete se budit v průběhu noci. Místo kávy, čaje s obsahem teinu, cigaret a alkoholu si dopřejte bylinkový čaj, například z meduňky, která má uklidňující účinky.

  6. Nejezte před spaním

    Před spánkem byste neměli zahltit váš žaludek žádnou těžkou stravou. Ideální je alespoň dvě hodiny před tím, než jdete do postele, nejíst. Stejně tak ale není dobré jít do postele s prázdným žaludkem, dopřejte si třeba kousek zeleniny nebo hrnek teplého mléka.

  7. Spěte v útulné ložnici

    Místo, ve kterém si chcete odpočinout, by mělo být tmavé, dobře vyvětrané, klidné a s teplotou do 20°C.

  8. Věděli jste, že…

    • při nedostatku spánku je vaše tělo mnohem náchylnější k různým infekcím a nemocem? Pokud spíte jen pět až šest hodin, zvyšuje se náchylnost k infekcím o 50 procent.
    • nedostatek spánku úzce souvisí s obezitou?
    • nedostatek spánku zvyšuje krevní tlak a tím riziko srdečního infarktu?
    • nespavost může signalizovat poruchu některého z orgánů, jako srdce, ledvin, sleziny a žlučníku?
    • nedostatek spánku zvyšuje riziko cukrovky?
    • nespavost může signalizovat nedostatek melatoninu, vápníku, hořčíku a vitamínu B v těle?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *