Jak se starat o trávník

 1. Očistěte

  Na jaře zbavte váš trávník všeho, co na něj nepatří. Zbavte se krtin, hrud půdy, kamenů, větví a nejrůznějšího smetí, které na vašem trávníku po zimě zůstalo.

 2. Provzdušněte

  Na začátku jara a v průběhu podzimu dopřejte vašemu trávníku pořádný přísun vzduchu. Provzdušnit jej můžete za pomocí vidlí tak, že je budete kolmo zapíchávat do země nebo pomocí speciálního válce s bodci. Použít můžete také speciální vychytávku, a to boty s podrážkami opatřenými hroty. Po provzdušnění trávník pohnojte a zalijte.

 3. Pohnojte

  Na jaře a na podzim je po provzdušnění potřeba trávník pohnojit. K tomu vám skvěle poslouží buď kompost, nebo NPK, tedy hnojivo složené dusíku, fosforu a draslíku. Po pohnojení trávník důkladně zalijte, aby se živiny rozpustily.

 4. Sekejte

  Sekání je základ pro kvalitní trávník. Pravidelné sekání totiž trávník zahušťuje a také posiluje. I když by se mohlo zdát, že na sekání není nic složitého, je potřeba dbát určitých pravidel. Nože sekačky musí být nastaveny tak, aby nebyl trávník po sekání příliš nízký. Pak by totiž pronikalo k půdě příliš mnoho světla i tepla a trávník by začal žloutnout a schnout. Pokud dosahuje trávník optimální výšky, udržuje si správnou vlhkost. Výška okrasného trávníku by měla být mezi třemi až pěti centimetry, rekreační pak může být ještě o nějaký centimetr vyšší. Všeobecně ale platí, že byste neměli nikdy zkracovat trávník o více jak jednu třetinu.

  V jarních měsících byste se sekání trávy měli věnovat každý týden, v červenci a srpnu zhruba každých deset dní a v září a v říjnu zase jednou týdně. Četnost sekání samozřejmě závisí na aktuálním počasí a druhu trávníku.

 5. Zalévejte

  I když už je váš trávník dobře uchycený, měli byste mu v období sucha dopřát závlahu, aby nezačal žloutnout. Ideální čas pro zalévání trávníku je ráno nebo večer, aby nedošlo k jeho spálení. Voda by měla proniknout do hloubky zhruba 15 centimetrů – to můžete zkontrolovat například pomocí sázeče na cibuloviny, kdy vyrýpnete kousek zeminy a pak jej opět vrátíte na místo.

 6. Zbavte se plevele

  Pravidelným sečením zabráníte rozšiřování plevele, ale pokud je váš trávník zanesen nízkým plevelem, je potřeba se ho zbavit ručním vypichováním. Jedná se sice o náročný, ale zároveň o nejúčinnější způsob. Chcete-li použít chemickou metodu, pak se můžete plevele zbavit pomocí hnojiva s herbicidem proti plevelu nebo s herbicidem proti plevelu s účinky proti mechu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *