Jak pěstovat kedlubny | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak pěstovat kedlubny

07. srpna 2013 ·  · v rubrice Dům, byt a zahrada

Kedlubny jsou oblíbeným druhem zeleniny. Kromě své nezaměnitelné chuti jsou také bohatým zdrojem vitamínů B, C a E, vápníku, draslíku, selenu, zinku, železa, kyseliny listové a panthothenové. Obsahují biotin, který má příznivý vliv na zdraví pokožky a vlasů. Kedlubny navíc podporují tvorbu žluče, což má blahodárný vliv na zažívání, sloučeniny síry pak ničí nežádoucí bakterie ve střevní mikroflóře. Jak si tedy vypěstovat tuto zdravou a chutnou zeleninu?

 1. Kde pěstovat

  Kedlubny můžete pěstovat buď venku na záhonech, nebo ve fóliovnících. Mají rády neutrální, hlinito-písčitou půdu s dostatkem vyzrálého kompostu. V žádném případě je nepřihnojujte čerstvým hnojem. Dobře se jim bude dařit v půdě po kořenové zelenině, luskovinách, paprikách či rajčatech.

 2. Druhy kedluben

  Existuje mnoho druhů kedluben a lze je pěstovat od časného jara až do pozdního podzimu. Nejzákladnější rozdělení je na modré a bílé, přičemž nejranější jsou bílé odrůdy. Ideální pro pěstování v našich podmínkách jsou sazenice označované F1, které jsou odolné proti praskání a vybíhání do květu.

 3. Jak pěstovat

  Sazenice kedluben si můžete buď předpěstovat, nebo koupit v zahradnictví nebo hobby marketech. Semena vysazujte na konci února do teplého skleníku nebo v průběhu března do pařenišť. Sazenice, které mají dva až tři listy, je možné v průběhu dubna přesadit na záhon, a to ve vzdálenostech, které jsou uvedeny u jednotlivých odrůd v návodu na jejich pěstování. Pro podzimní sklizeň pak vysazujte semena na konci června. Ihned po výsadbě použijte na záhon netkanou textilii, která ochrání sazenice před rozdíly denních a nočních teplot a ochrání je zároveň také před škůdci.

  Sadba nesmí zaschnout, důležitá je pravidelná zálivka, stejně jako pravidelná zálivka i již vysazených sazenic v záhonech. Nedostatečná zálivka způsobuje dřevnatění kedluben, náhlé větší zalití pak zase jejich popraskání.

 4. Kdy sklízet

  Kedlubny sklízejte probírkou dle velikosti, rané pak většinou tehdy, když dosáhnou velikosti 4 cm. Nevhodné je sklízet rostliny, které vzešly do květu.

 5. Jak uskladnit

  Pro uskladnění je vhodný pouze jeden typ kedluben, a to odrůda Gigant, která dosahuje hmotnosti až pěti kilogramů. Nezbavujte ji kořenů, pouze lupenů, a uložte ji do chladného sklepa do vlhkého písku. Zde vám kedlubny vydrží až do jara.

TipPři přípravě salátů, polévek nebo nejrůznějších pochutin můžete použít i mladé kedlubnové listy. Jsou bohatým zdrojem vápníku, karotenu a vitamínu C.
UpozorněníPokud trpíte záněty žaludeční sliznice nebo vředovou chorobou, měli byste být při konzumaci kedluben opatrní. Obsahují totiž velké množství éterických olejů, které dráždí sliznici.
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz