Jak pěstovat kedlubny

  1. Kde pěstovat

    Kedlubny můžete pěstovat buď venku na záhonech, nebo ve fóliovnících. Mají rády neutrální, hlinito-písčitou půdu s dostatkem vyzrálého kompostu. V žádném případě je nepřihnojujte čerstvým hnojem. Dobře se jim bude dařit v půdě po kořenové zelenině, luskovinách, paprikách či rajčatech.

  2. Druhy kedluben

    Existuje mnoho druhů kedluben a lze je pěstovat od časného jara až do pozdního podzimu. Nejzákladnější rozdělení je na modré a bílé, přičemž nejranější jsou bílé odrůdy. Ideální pro pěstování v našich podmínkách jsou sazenice označované F1, které jsou odolné proti praskání a vybíhání do květu.

  3. Jak pěstovat

    Sazenice kedluben si můžete buď předpěstovat, nebo koupit v zahradnictví nebo hobby marketech. Semena vysazujte na konci února do teplého skleníku nebo v průběhu března do pařenišť. Sazenice, které mají dva až tři listy, je možné v průběhu dubna přesadit na záhon, a to ve vzdálenostech, které jsou uvedeny u jednotlivých odrůd v návodu na jejich pěstování. Pro podzimní sklizeň pak vysazujte semena na konci června. Ihned po výsadbě použijte na záhon netkanou textilii, která ochrání sazenice před rozdíly denních a nočních teplot a ochrání je zároveň také před škůdci.

    Sadba nesmí zaschnout, důležitá je pravidelná zálivka, stejně jako pravidelná zálivka i již vysazených sazenic v záhonech. Nedostatečná zálivka způsobuje dřevnatění kedluben, náhlé větší zalití pak zase jejich popraskání.

  4. Kdy sklízet

    Kedlubny sklízejte probírkou dle velikosti, rané pak většinou tehdy, když dosáhnou velikosti 4 cm. Nevhodné je sklízet rostliny, které vzešly do květu.

  5. Jak uskladnit

    Pro uskladnění je vhodný pouze jeden typ kedluben, a to odrůda Gigant, která dosahuje hmotnosti až pěti kilogramů. Nezbavujte ji kořenů, pouze lupenů, a uložte ji do chladného sklepa do vlhkého písku. Zde vám kedlubny vydrží až do jara.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *