Jak pěstovat pažitku | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak pěstovat pažitku

05. srpna 2013 ·  · v rubrice Dům, byt a zahrada

Pažitka neboli šnytlík patří k nejoblíbenějším českým bylinkám. Svou chutí lehce připomíná cibuli a obsahuje celou řadu vitamínů, především vitamín C, A a B2, a minerály jako draslík, železo, fosfor či vápník. Své uplatnění najde jak v polévkách, tak v zeleninových salátech, na vařených bramborách či v pomazánce na chleba. Zkuste si vypěstovat tuto skvělou bylinku sami doma.

 1. Kde pěstovat

  Pažitku si můžete vypěstovat nejen na zahrádce, ale i doma v květináči. Její pěstování je poměrně snadné, ke svému životu potřebuje především pohostinné stanoviště, půdu bohatou na humus, která musí být dobře propustná a udržovaná ve vlhku. Ideální je hlinitopísčitý substrát s vyšším obsahem vápníku.

 2. Kdy vysévat

  Pažitku si samozřejmě můžete koupit již předpěstovanou, ale pokud si chcete vypěstovat svou vlastní, kupte si semínka a ty vysévejte v průběhu března nebo dubna buď přímo na záhon, nebo do květináče. Vytvořte mělkou jamku, nasypte do ní několik semen, povrch půdy lehce přitlačte a zalijte.

 3. Jak zalévat

  Pažitka je poměrně náročná na zálivku – nesmí přeschnout, ale ani se topit ve vodě. Ideální je zalévat odstátou vodou pokojové teploty. Na zahrádce voda dobře odteče, pokud máte pažitku v květináči, zalévejte ji do misky.

 4. Kdy hnojit

  Přes léto vyžaduje pažitka hnojení jedenkrát za 14 dní pomocí tekutého hnojiva.

 5. Co s květy

  Ve druhém roce svého života začne pažitka kvést fialovými květy. I když vypadají pěkně, měli byste je odštipovat, protože rostlinu vysilují a bylinka navíc ztrácí své typické aroma.

 6. Sušení

  Pažitka je sice trvalka, pokud ji chcete mít v kuchyni stále po ruce, můžete si ji usušit nebo zamrazit. Počítejte ale s tím, že ztratí část vitamínů a své aroma.

 7. Věděli jste, že…

  • pažitka povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení?
  • pažitka odpuzuje mšice?
  • pažitka snižuje krevní tlak?
  • se pažitka v Asii užívá jako afrodiziakum?
  • má pažitka mírné protizánětlivé účinky?
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře
martin
05. července 2014

PAZITKA MSICE NEODPUZUJE, NAOPAK JIM CHUTNA !!! TAKOVYCH MSIC, CO MAM NA PAZITCE JSEM NEVIDEL ANI NA KOPRU.

martin 2
14. května 2016

Souhlas s martinem. Msice pazitku miluji a nezabranil jim v tom ani spolecne vysety koriandr, ktery je take udajne odpuzuje. Na samotny koriandr nejdou. Stejne tak tymian. Cili plati: pritazliva sila pazitky je vetsi, nez odpudiva sila koriandru (tymianu). Nechci to nicim strikat, ani louhovat cigara a rozpoustet mejdlo, tak radsi pestuju jine veci.

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz