Jak pěstovat pažitku

 1. Kde pěstovat

  Pažitku si můžete vypěstovat nejen na zahrádce, ale i doma v květináči. Její pěstování je poměrně snadné, ke svému životu potřebuje především pohostinné stanoviště, půdu bohatou na humus, která musí být dobře propustná a udržovaná ve vlhku. Ideální je hlinitopísčitý substrát s vyšším obsahem vápníku.

 2. Kdy vysévat

  Pažitku si samozřejmě můžete koupit již předpěstovanou, ale pokud si chcete vypěstovat svou vlastní, kupte si semínka a ty vysévejte v průběhu března nebo dubna buď přímo na záhon, nebo do květináče. Vytvořte mělkou jamku, nasypte do ní několik semen, povrch půdy lehce přitlačte a zalijte.

 3. Jak zalévat

  Pažitka je poměrně náročná na zálivku – nesmí přeschnout, ale ani se topit ve vodě. Ideální je zalévat odstátou vodou pokojové teploty. Na zahrádce voda dobře odteče, pokud máte pažitku v květináči, zalévejte ji do misky.

 4. Kdy hnojit

  Přes léto vyžaduje pažitka hnojení jedenkrát za 14 dní pomocí tekutého hnojiva.

 5. Co s květy

  Ve druhém roce svého života začne pažitka kvést fialovými květy. I když vypadají pěkně, měli byste je odštipovat, protože rostlinu vysilují a bylinka navíc ztrácí své typické aroma.

 6. Sušení

  Pažitka je sice trvalka, pokud ji chcete mít v kuchyni stále po ruce, můžete si ji usušit nebo zamrazit. Počítejte ale s tím, že ztratí část vitamínů a své aroma.

 7. Věděli jste, že…

  • pažitka povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení?
  • pažitka odpuzuje mšice?
  • pažitka snižuje krevní tlak?
  • se pažitka v Asii užívá jako afrodiziakum?
  • má pažitka mírné protizánětlivé účinky?

2 komentáře u “Jak pěstovat pažitku

 1. PAZITKA MSICE NEODPUZUJE, NAOPAK JIM CHUTNA !!! TAKOVYCH MSIC, CO MAM NA PAZITCE JSEM NEVIDEL ANI NA KOPRU.

 2. Souhlas s martinem. Msice pazitku miluji a nezabranil jim v tom ani spolecne vysety koriandr, ktery je take udajne odpuzuje. Na samotny koriandr nejdou. Stejne tak tymian. Cili plati: pritazliva sila pazitky je vetsi, nez odpudiva sila koriandru (tymianu). Nechci to nicim strikat, ani louhovat cigara a rozpoustet mejdlo, tak radsi pestuju jine veci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *