Jak pečovat o chrup

 1. Čištění a kontroly

  Chcete-li mít kvalitní a zdravý chrup, musí pro vás být samozřejmostí, že si budete zuby minimálně dvakrát denně důkladně čistit a v pravidelných půlročních intervalech navštěvovat vašeho zubního lékaře.

 2. Jak čistit zuby

  Zuby byste měli čistit tak dlouho, dokud nejsou čisté, hladké a zbaveny zubního plaku. Přiložte kartáček k zubu pod úhlem zhruba 45° tak, aby jeho vlákna směrovala k dásni a provádějte krouživé, jemné pohyby na každém zubu ze přední i zadní strany alespoň pětkrát až desetkrát. Kousací plochy stoliček pak čistěte pohyby vpřed a vzad.

 3. Jaký vybrat kartáček

  Při čištění zubů je rozhodující tvrdost kartáčku. Každý má jiné požadavky, ale je třeba pamatovat na to, že příliš tvrdý kartáček může podráždit vaše dásně, způsobit jejich krvácení a poškrábat zubní sklovinu. Proto byste měli volit měkčí kartáček, s menší hlavou hustě osazenou měkkými vlákny s rovným zástřihem.

 4. Pozor na zubní plak

  Většinu zubních problémů jako kazy, zubní kámen nebo paradentózu způsobuje zubní plak. Zubní plak je tuhá, lepkavá a málo propustná látka podobná svou konzistencí máslu, která je ale běžným lidským okem neviditelná. Pro jeho odstranění je nutné používat kvalitní pomůcky dentální hygieny, jako je mezizubní kartáček či mezizubní nit.

 5. Navštivte dentální hygienu

  Pokud máte zvýšenou kazivost zubů, zapáchá vám z úst, potýkáte se s krvácivostí dásní, paradentózou nebo jinými zubními problémy, vyhledejte pomoc dentálního hygienisty. Ten se vám bude důkladně věnovat, poradí vám, jaké pomůcky používat, jak si správně čistit zuby a pomůže vám od vašich problémů. Ordinace dentální hygieny už je dnes snad v každém městě.

 6. Zuby a životní styl

  Kvalitu zubů ovlivňuje i životní styl a potraviny, které konzumujete. Veškeré potraviny, které obsahují cukr nebo škrob, a to i v naprosto minimálním množství, vytvářejí v ústech kyselé prostředí. Takto vzniklé kyseliny napadají zubní sklovinu, ničí vápník a fosfor a v důsledku toho dochází k rozpouštění zubní skloviny a následnému vzniku zubního kazu.

  Mezi nepřátele chrupu patří i užívání léků. Některé druhy, ať už volně prodejných léků nebo léků na předpis, ovlivňují vývoj zubních tkání a poškozují zuby a dásně. Mezi tyto léky patří například antihistaminika, antihypertenziva, chemoterapeutika nebo i některé druhy očních kapek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *