Jak na cyklistiku

 1. Správný posed

  Mnoho cyklistů se při šlapání na kole zbytečně nadře jen proto, že nemá nastavené sedadlo do správné výšky. Správný posed na kole znamená, že se při rovně stojícím kole dotýkáte země maximálně špičkami chodidel. Sedadlo by mělo být tak vysoko, aby se pata rovně natažené nohy dotýkala celou plochou pedálu.

 2. Pozor na dopravní značky

  I při jízdě na kole na silnici a všech značených pozemních komunikacích pro vás platí dopravní značky a musíte dodržovat pravidla silničního provozu. Jakoukoliv změnu jízdy musíte naznačit pohybem ruky, nesmíte jezdit v protisměru nebo například náhle vybočovat.

 3. Helmu ano či ne

  Cyklistická helma je u nás povinná pro všechny cyklisty mladší 18 let. V zájmu ochrany vlastního zdraví by ji ale měli používat všichni, kteří usednou na kolo. Rychlost, kterou na kole vyvinete, není tak zanedbatelná, abyste si při ní nemohli způsobit vážná poranění hlavy, mnohdy neslučitelná se životem. Myslete na své zdraví a maximálně jej chraňte.

 4. Cyklistické oblečení není přepych

  Pokud jezdíte na kole častěji, než jednou do roka k sousedům a zpět, pak určitě stojí za úvahu pořídit si cyklistické oblečení.

  Cyklistické kalhoty jsou vybaveny speciální vložkou, která se postará o pohodlnější sezení na kole. Tato vložka je buď upevněna na pevno, nebo je vyjímatelná, takže pokud chcete jít v cyklistických kalhotách například do restaurace nebo na prohlídku hradu, není nic jednoduššího, než vložku vyndat a z cyklistických kalhot udělat kalhoty běžné.

  Cyklistické dresy chrání vaše tělo před poryvy větru, chladem nebo i proti pichlavému sluníčku. Skvěle odvádí pot a díky pestrobarevnému provedení se starají o vaši bezpečnost. V chladnějším počasí si můžete pod dres vzít funkční oblečení a máte skvělou kombinaci, která vás dokonale ochrání před nepřízní počasí.

 5. Proč rukavice

  Cyklistické rukavice zabezpečí, že se vám nebudou potit ruce při držení řidítek a klouzat po nich a navíc vás při případném pádu ochrání před sedřením kůže z dlaní.

 6. Další nezbytnosti

  Nezapomeňte si také pořídit zámek na kolo, který využijete, když budete nechávat kolo někde samotné, například před restaurací. Hodit se vám bude také košík na láhev a samotná láhev, do které si s sebou vezmete na cestu pití a budete ho mít vždy při ruce. Často se vám na vašich cestách může hodit také hustilka nebo souprava na lepení duší. Vaše kolo můžete doplnit různými taštičkami a brašnami, ve kterých si budete vozit všechny nezbytnosti nebo máte možnost pořídit si speciální cyklistický batoh. Budete-li jezdit v šeru nebo za tmy, nezapomeňte na důkladné osvětlení vašeho kola a na reflexní odrazky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *