Jak se sbalit na dovolenou

 1. Udělejte si seznam

  Vezměte si kus papíru a tužku a napište si všechno, co s sebou potřebujete. Všechny věci ze seznamu si pak rovnejte na jedno místo a odškrtávejte si položku po položce. Než je budete přerovnávat do kufru, odkontrolujte si je se seznamem pro jistotu ještě jednou.

 2. Vyberte vhodné zavazadlo

  Zavazadlo zvolte především podle druhu dopravy. Pokud jedete autem, může vám být jedno, jestli nanosíte věci do kufru auta v igelitových taškách nebo v kufru. Pokud ale letíte letadlem, měli byste si rozhodně věci sbalit do kufru a k sobě si vzít jedno příruční zavazadlo. Při cestě letadlem zároveň myslete na to, že je hmotnost vašeho zavazadla omezena nařízeními dané letecké společnosti. Většinou smí jedna osoba přepravovat zavazadlo o hmotnosti 20 až 25 kg, každý kilogram navíc je pak za příplatek.

 3. Oblečení, boty, pyžamo

  Záleží jen na vás, co si s sebou vezmete a v čem budete na dovolené chodit, ale nezapomeňte přibalit spodní prádlo, ponožky a něco na spaní. Pokud vyrážíte k moři, pak samozřejmě plavky, do hor se zase bude hodit funkční oblečení. A samozřejmě nezapomeňte na vhodnou obuv.

 4. Nezapomeňte na hygienu

  Kromě kartáčku na zuby, pasty, sprchového gelu a šampónu si přibalte vše, co denně běžně používáte. Dnes už je možné nakoupit i malá cestovní provedení většiny výrobků. Nezapomeňte také na krém na opalování a repelent proti komárům.

 5. Léky pro všechny případy

  Ve vašem zavazadle nesmí chybět léky, které běžně užíváte a přibalit byste měli i univerzální léky, jako léky proti bolesti hlavy, při nevolnostech nebo průjmu. Zároveň myslete na desinfekci a přibalte také náplasti a alespoň jedno obinadlo.

 6. Peníze a doklady

  I když ve většině zemí můžete platit platebními kartami, nespoléhejte se na to a vezměte si s sebou dostatek finanční hotovosti. Zároveň nezapomeňte na kartičku zdravotní pojišťovny, občanský průkaz, případně cestovní pas a všechny doklady, které potřebujete k vašemu zájezdu či rezervaci – tedy letenky, vouchery nebo rezervační poukázky.

 7. Další nezbytnosti

  Kromě těchto věcí s sebou ještě budete s největší pravděpodobností potřebovat ručník, sluneční brýle, nějakou pokrývku hlavy, hodit se vám určitě bude ruční šitíčko, tužka a papír, volný čas určitě rádi strávíte u knížky nebo časopisu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *