Chraňte si zrak, obličej a dýchací cesty ochrannými pomůckami – omezíte tak negativní dopad nebezpečných látek

Práce v rizikových prostředích, kde hrozí nebezpečí poškození zraku, dechu nebo obličeje, vyžaduje nošení ochranných pracovních pomůcek, které riziko úrazu či poškození minimalizují. Víte, jaké ochranné pomůcky byste měli používat a jaké jsou jejich typy?

Ochrana zraku, obličeje a ochrana dýchacích cest by měla být samozřejmostí všude tam, kde hrozí nebezpečí poranění v důsledku odletujícího materiálu, vystříknutí kapalných látek nebo vdechnutí nebezpečných látek. Podle toho, v jak moc rizikovém prostředí pracujete, byste měli volit i patřičný způsob ochrany. U prodejce osobních ochranných pracovních pomůcek, společnosti Tomis CZ, máte možnost volit mezi mnoha pomůckami pro ochranu dechu a případně i zraku – více o nabídce společnosti zde. Které budou vhodné právě pro vás?

Základní ochrana

K úplně nejzákladnějším způsobům ochrany patří obličejové štíty. Jedná se o průhledné štíty, které se upevňují pomocí pásků. Štíty jsou výborné pro ochranu před úlomky materiálů nebo v případě, kdy hrozí vystříknutí kapalin. Štít chrání především váš zrak. S ochranou dechu se zde počítat moc nedá, protože obličejový štít sice zvládne částečně odklonit pronikání znečištěného vzduchu ke sliznicím, ale zabránit jeho dýchání úplně nedokáže.

Pokud byste chtěli štít, který chrání i proti pronikání nebezpečných látek ze vzduchu, musíte se zaměřit na celoobličejové štíty ve formě celoobličejových masek.

Takovou ochranu nabízí například ochranný obličejový štít SR 570.

Střední ochrana

Pro ochranu dechu lze proto štíty kombinovat s respirátory, které už dokáží odfiltrovat různě znečištěný vzduch. Podle toho, jak vysokou ochranu potřebujete, volte mezi filtračními třídami respirátorů FFP1, FFP2 nebo FFP3. Předčím vás jednotlivé filtrační třídy ochrání? O tom si můžete přečíst v tomto článku.

Vysoká ochrana

Ještě o něco vyšší stupeň ochrany představují obličejové polomasky. Tyto ochranné pomůcky pracují na principu filtrace vzduchu přes filtrační jednotku. Hodí se i do vysoce znečištěných prostor, kde hrozí vysoké riziko poškození dechu.

Velmi vysoká ochrana

Nejvyšší možnou ochranu hledejte u celoobličejových ochranných masek, které jsou uzpůsobeny jak pro ochranu dechu, tak pro ochranu zraku. Díky mírnému podtlaku, kterým je maska přitahována k obličeji se pod ni nedostane znečištěný vzduch a vy jste tak výborně chráněni ve všech směrech. Váš zrak je v bezpečí díky odolnému zorníku. Některé celoobličejové masky dokážou poskytnout ochranu i proti působení biologických látek či proti radiaci.

Praktická je například celoobličejová maska SR 200 AIRLINE se skleněným zorníkem.

Sáhněte i vy po správné ochraně zraku a dechu. Můžete se tak vyhnout nepříjemným a mnohdy i celoživotním následkům, které způsobuje vdechování nebezpečných látek a výparů, nebo se ochráníte před poškozením zraku od odletujících částí materiálů.

Přečtěte si také náš článek o letních pracovních oděvech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *