Kam umístit zásuvky a vypínače v koupelně

Čeká vás stavba nebo rekonstrukce koupelny a přemýšlíte nad tím, kam bude potřeba rozmístit vypínače a jak je to se zásuvkami v koupelně? Máme pro vás několik rad, jak si se vším poradit.

Základem rozvedení elektroinstalace v koupelně je bezpečnost. Přeci jen se jedná o prostor, kde je hodně vlhko, často zde cáká voda a k nehodě s elektrickým proudem by mohlo dojít raz-dva. Nejbezpečnější variantou je svěřit práce s elektrickými rozvody zkušenému elektrikáři. Vy si můžete podle svých představ nakoupit potřebný elektroinstalační materiál k zásuvkám a vypínačům. Velký výběr různých designových i materiálových typů najdete u společnosti Tympol Plus, specialisty v oboru. Celou nabídku vypínačů a zásuvek a elektroinstalačního materiálu k zásuvkám a vypínačům si můžete prohlédnout a případně i zakoupit na e-shopu společnosti ZDE. Najdete zde i schémata pro zapojení vypínačů a další užitečné rady a tipy.

Vypínače a zásuvky rozmístěte podle bezpečnostních zón

Veškeré rozmístění vypínačů, zásuvek i světel se v koupelně řídí bezpečnostními zónami. Splnit byste měli i minimální vzdálenosti od zdrojů vody jako jsou vany, sprchové kouty a umyvadla.

Zóna 0 – tato zóna označuje celý vnitřní prostor pro sprchování a koupání. V těchto místech se vypínače ani zásuvky neumisťují.

Zóna 1 – jedná se o zónu začínající okrajem vany nebo sprchy a sahající do výšky 225 cm (měří se od podlahy). Do této zóny se mohou umisťovat zásuvky a vypínače s malým napětím a zařízení se zdrojem umístěným v zóně 3.

Zóna 2 – zóna navazuje na zónu 1 a sahá 60 cm na šířku od zóny 1. Do výšky začíná zóna 2 ve výšce 225 cm (opět navazuje na zónu 1) a sahá až do stropu. Platí zde totéž, co v zóně 1.

Zóna 3 – přímo navazuje na zónu 2, je široká 240 cm a sahá až ke stropu. Zde už mohou být umístěny klasické silové zásuvky a vypínače s napětím 230 V, ale musí mít ochranu ve formě oddělovacího transformátoru nebo samočinného odpojení od zdroje.

Výborně popsané zóny pro elektroinstalaci jsou v článku na portálu tzb-info.cz.

Nezapomeňte na mycí zónu a vypínače mimo zóny

V oblasti umyvadla by se neměly zásuvky a vypínače umisťovat do mycí zóny, kterou určuje šířka umyvadla a sahá od podlahy až ke stropu. Pokud chcete mít v blízkosti umyvadla zásuvku nebo vypínač, můžete ho umístit na hranu umývací zóny, a to výše než 120 cm od podlahy nebo 20 cm od hranice umývací zóny ve výšce 120 cm.

Určitě myslete i na to, že jakékoli další zásuvky, které budete umisťovat mimo stanovené zóny musí splňovat povinnosti jako pro zónu 3. Chráníte tak především svoje zdraví. Jedná se hlavně o zásuvky pro pračku, sušičku, vypínače na světla u vstupu i vypínače pro další doplňková světla.

Náš tip: Zásuvky a vypínače vybírejte podle stylu interiéru. Inspirovat se můžete v tomto článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *