Zjišťování hmotnosti vozidel v zemědělství

Znát přesnou hmotnost vozidla ve vyloženém a naloženém stavu je v zemědělství velmi důležité. Ke stanovení váhy zemědělské dopravní techniky se využívají silniční mostové váhy.

Proč je vážení zemědělské techniky důležité

Provoz zemědělské techniky se od klasické dopravy liší. Hlavním rozdílem je variabilita materiálů, které se s pomocí techniky převážejí. Může jít o materiály pevné, kapalné nebo i o živý náklad. Traktory a speciální nákladní vozy jsou často doplněny o přípojná vozidla a návěsy.

Zjišťování přesné hmotnosti nákladu se provádí pomocí silničních mostových vah. Jejich využití má i další důvod – vyhnete se přetížení vozidel, což by mohlo vést k porušení legislativy. Díky měření hmotnosti vozidel lze odhalit i podvody ze strany dodavatelů nebo samotných zaměstnanců.

Silniční mostové váhy pro zemědělskou techniku

Silniční váhy a vážní systémy pro zemědělce, které nabízí česká společnost M.E.N. expert, lze instalovat nad úroveň terénu nebo v úrovni terénu. Vždy záleží na dané lokalitě a na možnostech terénu.

Umístění silničních vah

  • Nadzemní silniční váhy jsou jednodušší na instalaci, protože odpadá nutnost provádět odvodnění základové vany. Na druhou stranu vyžaduje více místa, protože kromě samotné mostové váhy se musí instalovat i nájezdy.
  • Silniční váhy v úrovni terénu tolik místa nevyžadují a lze je instalovat i do původních základů starých mostových vah. Stavba váhy je ale nákladnější, má více omezení a je nutné, aby bylo možné ji přejíždět i v příčném směru.

Provedení silničních vah

Konstrukce mostových vah pro zemědělství může být buď betonová, ocelová nebo kombinace ocelového rámu s betonovou výplní.

  • Silniční váhy s ocelovým rámem a betonovými panely – tento typ vah se v České republice prakticky nevyužívá, protože vlivem celoročních změn povětrnostních podmínek, a zejména klesání teplot pod bod mrazu, by docházelo k teplotní roztažnosti konstrukce, k zatékání vody a korozi celé konstrukce.
  • Betonové mostové váhy – u kvalitního betonového mostu můžete očekávat rozměrovou stálost a dobré metrologické vlastnosti. Jejich hmotnost se pohybuje okolo 30-35 tun a jsou vybaveny předimenzovanými snímači zatížení, aby na ně neměly vliv dynamické rázy při najíždění techniky. Betonové mostové váhy se instalují v úrovni terénu.
  • Ocelové mostové váhy – tento typ vážního systému je stále oblíbenější. Moderní konstrukce vynikají vysokou pevností i při zachování malé hmotnosti. U konstrukce z válcových profilů typu “U” a “I” může časem docházet k deformacím, u prostorových svařenců zůstává konstrukce bez deformací. Ocelové mostové váhy lze instalovat jak v úrovni terénu, tak nad úrovní.

Náš tip: Kvalitní a spolehlivé silniční mostní váhy RODAN

Vážní systémy včetně komplexních služeb

Pokud se chystáte k pořízení nové silniční mostové váhy pro zemědělskou techniku nebo potřebujete renovovat vaši stávající váhu, vždy si vybírejte dodavatele, který vám zajistí nejen návrh a montáž vážního systému, ale také se postará o následný servis a potřebné obchodní ověření a revize vah.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *