Připravte svou zahradní pergolu na zimu

Zahrada nebo terasa s pergolou jsou skvělým způsobem, jak si užívat letní měsíce pěkně ve stínu, kde můžete lenošit, grilovat a trávit čas s rodinou a přáteli. V okamžiku, kdy se ohlásí první mrazíky a sněhové vločky, je načase pergolu zazimovat, abyste si ji opět na jaře mohli začít naplno užívat.

Pokud nemáte na zazimování pergoly čas, neváhejte se obrátit na ty, kteří se věnují péči a údržbě zahrad. Zahradní specialista je složen z týmu odborníků, kteří pergoly nejen projektují a realizují, ale také se o ně v rámci údržby zahrad starají. Více o nabídce služeb společnosti zde.

Jak zazimovat pergolu v několika krocích

  1. Pozor na mrazíky a sníh

Velmi záleží na tom, jaký typ pergoly máte. Podle toho se odvíjí příprava pergoly před zimou. U hliníkových bioklimatických pergol nezapomeňte z žaluzií odmést nečistoty a střešní lamely naklopte do 90 ° tak, aby na nich nezůstával sníh. Pokud byste lamely nechaly v rovině, mohlo by vlivem tíhy sněhu dojít k přetížení pergoly. Boční stínící lamely zbavte prachu a nečistot a během zimy kontrolujte, zda nepřimrzly k sobě, k lištám nebo parapetům. Během zimy neměňte polohu žaluzií ani střešních lamel – mohlo by dojít k jejich trvalému poškození.

U dřevěných pergol vám tato starost odpadá. Naopak je vhodné dřevo před zimou ošetřit ochranným přípravkem. I u dřevěných pergol je vhodné kontrolovat, zda nános sněhu na střeše nepoškozuje celou konstrukci. Pokud je sněhu hodně a hrozilo by poškození pergoly, nezapomeňte sníh odmetat.

  1. Postarejte se o podlahu

I u podlahy v pergole platí, že podle materiálu, ze kterého je podlaha zhotovena, se volí typ péče. Dřevěné podlahy je potřeba před zimou ošetřit vhodnými přípravky, aby nedošlo k praskání a ztrátě barvy dřeva. Dřevo můžete naimpregnovat a chránit ho tak před deštěm, mrazem i sněhem.

Dřevoplastové podlahy v pergolách stačí očistit od nečistot.

Pokud máte na podlaze pergoly kámen, beton nebo dlažbu, postačí, když tyto materiály opláchnete vodou z hadice. Vyhnout byste se měli použití vysokotlakých čističů, které by mohly podlahu poškodit.

A jaké vlastně do pergoly nejvhodnější typ podlahové krytiny? O tom si můžete přečíst v tomto článku.

  1. Ukliďte zahradní nábytek

V zimě asi moc venku vysedávat nebudete, a proto nezapomeňte zahradní nábytek schovat do zahradního domku nebo do garáže, aby se na něj nedostala voda nebo mráz. Jediný zahradní nábytek, který můžete s klidným srdcem nechat venku, je ten kovový.

  1. Zazimujte rostliny

Zahradní pergoly s rozkvetlými rostlinami a zelení působí krásně. Na zimu je ale potřeba většinu květin v truhlících schovat tam, kde mohou bezpečně přezimovat. Některé rostliny vyžadují vyšší teploty a pravidelnou zálivku, takže jim bude lépe doma nebo v místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 19 °C, jiné rostliny se s chladem dokáží vypořádat a můžete je nechat i venku. U rostlin, které to vyžadují, proveďte zkrácení a odstraňte odumřelé části listů a stonků.

  1. Schovejte markýzy

Textilní markýzy, slunečníky a stínící rolety by přes zimu určitě neměly zůstávat venku. Proto je vysušte, složte a uschovejte na místo chráněné před povětrnostními vlivy.

Pokud se o pergolu před zimou dobře postaráte a během zimy ji budete pravidelně kontrolovat, na jaře si budete moci opět připravit příjemné venkovní posezení tak, jak ho máte rádi.

Další užitečné články, návody, rady a tipy týkající se pergol naleznete na portálu ceskestavby.cz zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *