Jaké výhody má dokovací stanice

Dokovací stanice představuje užitečného pomocníka pro majitele notebooků. V čem nám může být toto zařízení k užitku?

Co je dokovací stanice?

Dokovací stanice je speciální zařízení, které se propojuje s počítačem pro využití dalších funkcí, zpravidla tedy propojení jiných zařízení, jako je myš či externí klávesnice. Připojit ji lze přes USB nebo prostřednictvím speciálního konektoru.

Podle tohoto se pak dokovací stanice dělí na tzv. univerzální nebo speciální. U speciálních dokovacích stanic je tedy nutné, aby byl notebook osazen příslušným konektorem.

Nevýhodou tak je, že kompatibilní jsou vždy pouze zařízení od jediné značky. Zpravidla pak pocítíte nákup tohoto typu i finančně.

Výhoda tkví povětšinou v naprosto bezproblémovém chodu. Tyto dokovací stanice netrpí problémy s kompatibilitou, nehrozí problémy se zobrazováním videa na externím monitoru atd.

Speciální značkové dokovací stanice jsou však drahé a ostatně dražší jsou i notebooky jako takové. Možnost dokování nebývá vyhrazena běžným modelům určeným spíše pro nenáročné uživatele, ale manažerským strojům z vyšších byznys sérií.

Kdo by tak pro „obyčejný“ domácí notebook dokovací stanici ocenil, může sáhnout po univerzální, která se připojuje přes USB. Ty jsou bez problémů kompatibilní se všemi notebooky, neboť každý dnešní přístroj má USB konektory. S přechodem na novější USB-C je nicméně vhodné si podporu ověřit, ideálně si pořídit dokovací stanici už s notebookem.

Výhody dokovací stanice

Dokovací stanice má tedy několik výhod. V první řadě je to možnost využití většího počtu USB portů, než jsou standardně v původním přístroji osazeny. Zejména majitelé nejmenších laptopů narážejí na problém s nedostatkem USB, na které v konstrukci malého přenosného počítače jednoduše již nezbyl prostor.

Současně vám dokovací stanice může umožnit i využívat jiné porty, které už osazeny v moderních noteboocích vůbec nejsou, stále ale mohou být ve specifických případech zapotřebí.

Dále dokovací stanice zajišťují především pohodlí pro uživatele. Po stole se vám nezamotávají žádné kabely od dalších periferií k notebooku. Nemusíte je ani jednotlivě vypojovat, čímž ušetříte čas. A současně zabráníte opotřebování USB portů v počítači.

Dokovací stanice zároveň zvládne váš notebook dobíjet. Právě tento rozdíl je nutné znát, na trhu jsou totiž ještě dostupné i tzv. replikátory portů.

Co jsou replikátory portů

Původní myšlenka propojení periferií k jednomu zařízení je zde zachována. Proto nabízí i většinu výše citovaných výhod dokovacích stanic. S tím rozdílem, že replikátor portů neumí váš notebook nabíjet.

Pro některé uživatele to však nemusí být ryzí nevýhoda a replikátor portů si budou chtít pořídit už jen z titulu toho, že je levnější. Na trhu dnes seženete jednak klasické stolní modely a jednak i kompaktní cestovní verze, které vám výrazně usnadní konektivitu i mimo domov nebo kancelář.

Zaujala vás možnosti, které nabízí dokovací stanice a chcete ušetřit? Vyzkoušejte repasované dokovací stanice, které koupíte se slevou až 60 % oproti zcela nové stanici. Přitom se jedná o stanice z předváděcích akcí, ukončených leasingů či vrácené v zákonné lhůtě. Před uvedením do prodeje procházejí testováním, a navíc je na ně 12 měsíců záruka. Více na inComputer.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *