Jak využít sedmikrásky pro zdraví | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak využít sedmikrásky pro zdraví

07. května 2014 ·  · v rubrice Zdraví a krása

Sedmikráska neboli chudobka, botanickým názvem Bellis perennis, je uznávanou léčivkou již od dob středověku. Díky jejímu hojnému rozšíření, kdy se jí daří především na sekaných trávnících, ji můžete využít ve prospěch vašeho zdraví i vy. K léčivým účinkům se využívají jak květy, tak i listy. Navíc ji můžete používat buď čerstvou, nebo v sušeném stavu.

 1. Účinné látky v sedmikrásce

  Květ sedmikrásky obsahuje především saponiny, třísloviny, hořčiny, vitamín C, sliz, organické kyseliny, flavonoidy, minerální látky, v malém množství také silici a inulin. Listy pak obsahují velký podíl minerálních látek, tudíž zásobí organismus důležitými chybějícími prvky, jejichž nedostatek se často projeví jako takzvaná jarní únava. Sedmikráska se pak často používá také při nedostatku vápníku v těle, jelikož jej na sebe dokáže skvěle vázat.

 2. K čemu používat?

  Sedmikráska je skvělým pomocníkem při infekci dýchacích cest. Usnadňuje odkašlávání, zklidňuje sliznice dýchacích cest a celkově je desinfikuje. Dokáže posilnit plíce po prodělaném zápalu, mírní podráždění a křeče při astmatu. Osvědčila se také při zánětech močových cest a při zánětu ledvin.

  Zevně se sedmikráska používá ve formě koupelí při kožních problémech, jako jsou různé vyrážky, lupénka, lišeje, bércové vředy či kožní záněty. Je účinným pomocníkem v boji s akné. Čerstvá nať sedmikrásky se pak přikládá na špatně se hojící rány.

  Přítomný flavonoid dokonce zmírňuje křeče, čehož mohou využít ženy při menstruačních obtížích.

 3. Kdy sbírat?

  Sedmikrásky mají tu výhodu, že kvetou od jara do podzimu, tudíž je můžete sbírat téměř kdykoliv. Jedinou podmínkou je slunné a suché počasí, pokud je chcete dále sušit. Neměli byste však sbírat květ se stonkem vyšší jak dva centimetry. Rostlinka do dvou centimetrů totiž obsahuje všechny důležité léčivé látky.

 4. Jak sušit?

  K sušení jsou vhodné pouze suché bylinky, které nikdy neoplachujte vodou. Sušit je dejte ihned po nasbírání, a to tak, že je rozložíte na savý papír, nebo do papírových krabic. Sušte je na dobře větraném, suchém místě, bez přímého slunečního svitu. Ideálním místem je půda. Sedmikrásky můžete sušit i venku, ale vždy ve stínu, ne na přímém slunci. Teplota při sušení by neměla překročit 40°C. Sušené sedmikrásky nezapomeňte obracet a provzdušňovat, aby nezačaly plesnivět.

 5. Jak skladovat?

  Usušené sedmikrásky skladujte ve šroubovacích sklenicích nebo plátěném sáčku, na suchém místě bez přímých slunečních paprsků.

TipSedmikrásku můžete přidat do nejrůznějších pokrmů, jako jsou různé zeleninové saláty, pomazánky, nádivky, rizoto, míchaná vajíčka nebo třeba bramborový salát. Květy sedmikrásek pak můžete ozdobit například krupičnou kaši nebo pudink.
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz