Jak pěstovat tulipány | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak pěstovat tulipány

25. dubna 2014 ·  · v rubrice Dům, byt a zahrada

Tulipány patří k nejčastěji vysazovaným a velmi oblíbeným cibulovinám. I když je za jejich evropskou domovinu považováno Holandsko, setkáte se s nimi i u nás na téměř každé zahrádce. Pokud si chcete i vy vypěstovat vlastní tulipány a oživit si vaši zahrádku, poradíme vám, jak na to.

 1. Vysazujte na podzim

  Cibule tulipánů seženete v každém lepším zahradnictví, nebo v hobby marketech. Existuje celá řada druhů a barev, takže můžete vybírat opravdu podle vašeho vkusu. Pokud již máte cibule tulipánů doma, pamatujte na to, že na záhony je můžete sázet až od konce září do konce října. Cibule byste měli umísťovat do hloubky osmi až 15 centimetrů a v rozmezí zhruba 10 až 20 centimetrů od sebe. K zakořenění tulipánů dojde poměrně rychle, a proto bez problémů přežijí zimu, zasadíte-li je v tomto období. Pokud byste provedli dřívější výsadbu, například již během léta, mohly by cibule ještě vyrašit a pak by nemusely přežít zimu.

 2. Vyberte vhodnou půdu

  Tulipány byste měli vysazovat na slunné místo, s propustnou, neutrální až mírně kyselou hlinitopísčitou půdou. Ideální je potom namíchat kompostovou zeminu s pískem v poměru 5:2. Tulipány vyžadují dostatek hnojiva, proto je můžete přihnojovat rozpustným hnojivem či proleželým kompostem.

 3. Pečujte o rostliny

  V době květenství udržujte zeminu neustále vlhkou a starejte se o samotné rostlinky. Jakmile dojde k odkvětu, odštípněte květní stonek, aby zbytečně nevysiloval rostlinu. Žloutnoucí a odumírající listy neodstraňujte, ale nechte je zcela uschnout. Živiny z nich se totiž přesouvají do cibule.

 4. Uchovejte cibule

  Jakmile dojde k zatažení listů, vyjměte cibule z půdy, očistěte je, osušte a vložte do přepravek, ve kterých je uchovejte na vzdušném místě při teplotě kolem 20°C až do podzimu. Cibule tulipánů byste neměli vysazovat na stejné místo déle jak tři až čtyři roky po sobě, zemina se totiž rychle vyčerpává.

Mohlo by vás také zajímat
Komentáře
Elena
14. června 2014

Re1d bych viděl klipy MEAT LOAF Objects In The Rear View Mirror May Appear a Meat Loaf I Would Do Anything For Love s českfdmi titulky abych tomu roumzněl. Děkuji

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz