Jak připravit fialkový sirup | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak připravit fialkový sirup

21. dubna 2014 ·  · v rubrice Zdraví a krása

Fialka vonná je známá svou podmanivou, nezaměnitelnou vůní. Málokdo už však ví, že má i řadu léčivých účinků. Sirup připravený z květů fialky je ideálním pomocníkem při nachlazení, pomáhá při vykašlávání hlenů, má však také močopudný a protirevmatický účinek. Fialkový sirup si můžete připravit i doma a obohatit si tak vaši lékárničku přírodním preparátem.

Budete potřebovat
 • fialky
 • krystalový cukr
 • voda
 • citrón
 1. Nasbírejte fialky

  Vydejte se někam do luk, kde nejezdí auta, a nasbírejte si dva hrníčky květů fialek. Domů je neste v prodyšném, ideálně plátěném pytlíčku nebo proutěném košíku. Netrhejte květy do igelitového sáčku, jelikož by se vám mohly zapařit.

 2. Připravte odvar

  Květy fialek opláchněte pod tekoucí vodou, abyste z nich smyli případné nečistoty. Poté je nasypte do většího hrnce a zalijte jedním a půl hrnkem vody. Směs přiveďte k varu a poté odstavte. Nelekněte se, nálev bude mít zelenou barvu. Přikryjte plátýnkem nebo utěrkou a nechte 24 hodin louhovat.

 3. Pusťte se do vaření

  Po 24 hodinách louhování květy fialek sceďte před plátýnko do hrnce, snažte se z nich vymačkat co nejvíce. Směs přiveďte k varu, vsypte do ní hrnek krystalového cukru a asi 20 až 30 minut povařte, dokud nebude mít směs konzistenci sirupu. Pozor si dejte na zkaramelizování. Chcete-li, aby byl sirup ještě zdravější, nahraďte krystalový cukr cukrem třtinovým.

 4. Nalijte do sklenic

  Připravenou směs nechte chvíli zchladnout a poté do ní nakapte šťávu z půlky citronu. Díky ní získá sirup růžovou barvu. Nalijte sirup do sklenic, zavíčkujte, nechte vychladnout a poté uchovávejte v chladu a temnu.

TipFialky můžete užívat také zevně, například při kožních chorobách ve formě obkladů, nebo ve formě oleje při popáleninách od slunce. Nálev nebo odvar z fialek je pak účinným pomocníkem v boji proti vypadávání vlasů.
TipFialky můžete přidávat také do různých salátů, do pomazánek nebo do polévek.
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře
Gabriela
14. dubna 2015

Dobrý deň,
rada by som sa spýtala, či je možné použiť usušené fialky? Ďakujem :)

Kristýna
13. dubna 2018

Dobrý den,
tento sirup je na pití, jakože si ho zalejeme vodou a máme nápoj, nebo je to pouze jako medicína?
Děkuji

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz