Jak využít pampelišky pro vaše zdraví | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak využít pampelišky pro vaše zdraví

12. dubna 2014 ·  · v rubrice Zdraví a krása

Vydáte-li se v těchto dnech do přírody, budou se na vás z trávy všude usmívat žluté hlavičky pampelišek. Můžete si z nich uplést dětmi tolik milovaný věneček, nebo vyrobit píšťalku, málo kdo už ale ví, jaké pozitivní účinky mají pampelišky na naše zdraví.

 1. Napravte neduhy ve vašem těle

  Pampelišku, neboli správně botanicky Smetánku lékařskou, můžete zužitkovat naprosto celou, od listů, přes květy až po kořeny. Její léčebné účinky jsou známy již celá staletí, pampeliškový med či sirup mají dlouhodobou tradici. Její nesmírnou výhodou je to, že ji můžete sbírat po velkou část roku, a to od března až do září.

 2. Listy zlepší trávení

  Listy pampelišky jsou bohaté na vitamíny A, B, C a D, betakarotén, draslík, křemík, vápník či železo. Pokud budete pravidelně alespoň po dobu 14 dní konzumovat listy pampelišek, například v podobě salátu, pročistíte si ledviny a játra a zlepší se vám trávení. Listy pampelišky také skvěle vyčistí pleť a jsou účinným pomocníkem proti ekzémům, akné a dalším problémům s kůží. Pozor by si však měly dát těhotné ženy, těm se nedoporučuje větší konzumace pampeliškových listů.

  Listy můžete používat jak čerstvé, tak i sušené, například jako přísadu do polévek. Chcete-li si listy pampelišky usušit, sušte je v tenké vrstvě, občas je obraťte a po důkladném vysušení je skladujte na temném místě v dobře uzavřené nádobě.

 3. Kořen detoxikuje

  Účinky kořene pampelišky ocení především kuřáci, častí konzumenti alkoholu a lidé zanesení velkým množstvím toxinů. Pomáhá totiž zbavit tělo jedů a toxinů, navíc podporuje tvorbu žluči a má tak pozitivní vliv na trávení a očistu jater, ledvin a sleziny. Kořen smetánky lékařské také snižuje cholesterol, krevní tlak a hladinu cukrů v krvi. Oceníte jej však i při problémech s revmatismem, dnou a dalšími onemocněními pohybového aparátu.

 4. Květ při chřipce a nachlazení

  I když se nedá květ pampelišky usušit, jeho zpracování v podobě medu nebo sirupu vám skvěle pomůže při problémem s dýchacími cestami, chřipkách či angínách. Je velmi účinný i jako podpora při odkašlávání.

  Čaj připravený z pampelišek vám pomůže při zánětech močových cest a ledvinových kamenech, při problémech s trávením, onemocnění jater, sleziny, pří zácpě, pálení žáhy, nechutenství, při překyselení žaludku a řadě dalších potíží. Velmi účinného pomocníka v boji s nejrůznějšími neduhy nyní naleznete téměř všude v přírodě.

TipUvařte si pampeliškový čaj. Budete potřebovat sušený kořen nebo čerstvé listy pampelišky a čtvrt litru vody. Čaj z kořene pampelišky připravíte tak, že přelijete dvě lžičky na jemno nařezaného sušeného kořene čtvrt litrem vroucí vody a necháte čtvrt hodiny luhovat. Čaj z čerstvých pampeliškových listů připravíte ze čtvrt šálku čerstvých listů natrhaných na kousky, které přelijete vroucí vodou a necháte 5 minut louhovat.
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz