Jak umýt umyvadlo | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak umýt umyvadlo

29. března 2014 ·  · v rubrice Dům, byt a zahrada

Čistá a zářivá koupelna jako z televizních reklam je snem každého z nás. Jenže jak rozzářit koupelnu, když nám její vzhled kazí umyvadlo? Je na něm usazen vodní kámen, rez, neleskne se a ať děláte, co děláte, nedaří se vám ho vyčistit tak, jak byste si představovali? Nezoufejte, poradíme vám několik tipů, jak vyčistit umyvadlo k vaší spokojenosti.

 1. Používejte jemné prostředky

  Nejen samotné umyvadlo, ale celou koupelnu, byste měli čistit za pomoci měkké houbičky nebo hadříku a používat jemné čisticí prostředky určené speciálně pro koupelny. Nikdy na čištění umyvadla nepoužívejte drsné abrazivní čističe a kartáče či drátěnky, protože byste mohli poškrábat jeho povrch.

 2. Pomůže švédská utěrka

  Velmi účinným pomocníkem při čištění umyvadle je takzvaná švédská utěrka, nebo jakákoliv textilie z mikrovlákna. Díky hustým vláknům jsou tyto utěrky velmi účinné, šetrně čistí umyvadlo a dodají mu lesk.

 3. Na vodní kámen prášek do pečiva

  Trápí-li vás na umyvadle usazeniny vodního kamene, odstraňte ho pomocí prášku do pečiva. Jednoduše postižené místo navlhčete, zasypte práškem do pečiva, lehce rozetřete houbičkou a nechte chvíli působit a poté opláchněte. Dejte pozor na to, aby vám prášek do pečiva na umyvadle zcela nezaschnul, pak by se špatně odstraňoval.

  Celkově u vodního kamene platí, že se ho úspěšně zbavíte přípravky, které mají pH nižší jak dvě. V boji s vodním kamenem tak oceníte například kyselinu mravenčí nebo fosforečnou. V žádném případě ale tyto kyselé prostředky nepoužívejte na chrómované a postříbřené části.

  Velmi účinný proti vodnímu kameni je i ocet. Stačí polít postižené místo horkým octem, nechat chvíli působit a poté spláchnout vodou.

 4. Jednoduše na lesk baterie

  Chcete-li, aby se vám zase leskla vodovodní baterie, jako když byla nová, stačí ji důkladně umýt jemným saponátem, vysušit a následně vyleštit měkkou houbičkou.

 5. Nezapomeňte na odpad

  Ucpaný odpad zapříčiní nejen špatný odtok vody, ale může způsobit i nepříjemný zápach. Proto myslete na čištění odpadu pravidelně. Vyčistit odpad umyvadla můžete buď pomocí klasického zvonu, jenž vytvoří podtlak a odpad účinně protáhne. Velmi účinný je pak teplý ocet se solí, který vlijte do odpadu, zalijte litrem vroucí vody a nechte působit. Máte-li odpad ucpaný vlasy, chlupy, mastnotou nebo chuchvalci prachu, pomůže vám nejvíce protahovací pero, které seženete v domácích potřebách.

TipChcete-li zářivé a zároveň voňavé umyvadlo, vyčistěte ho slupkou z pomeranče nebo citrónu a následně přeleštěte utěrkou z mikrovlákna.
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře
Magda
21. srpna 2014

Ahoj, já používám výhradně HG prostředky. Na vše zmíněné mají speciální přípravky a opravdu čistí skvěle. Rozhodně doporučuji.

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz