Jak vytvořit bylinkovou zahrádku | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak vytvořit bylinkovou zahrádku

11. března 2014 ·  · v rubrice Dům, byt a zahrada

Čerstvé voňavé bylinky dodají skvělou chuť každému jídlu, jsou zdravým kořením a zároveň z nich můžete připravit i nejrůznější léčivé nálevy nebo třeba koupele. Založte si vlastní bylinkovou zahrádku a mějte od jara až do podzimu k dispozici čerstvé bylinkové výhonky. A zároveň si můžete přebytečné rostlinky usušit do zásoby na zimu. Poradíme vám, jak vytvořit bylinkovou zahrádku tak, abyste se dočkali bohaté úrody.

 1. Kam umístit bylinkovou zahrádku?

  Ideálním místem pro vytvoření bylinkové zahrádky je místo s mírným sklonem s orientací na jih nebo východ, jelikož většina bylinek má ráda slunné prostředí. A čím více sluníčka jim dopřejete, tím voňavější budou. Pokud nemáte svažitý terén, nevadí, postačí vám i záhon na rovině. Bylinky by měly být chráněny před větrem, a to aspoň například živým plůtkem nebo propletenými lískovými větvemi.

 2. Kde sehnat sazenice?

  Sazenice bylin seženete na jaře v každém zahrádkářství. Před koupí zkontrolujte, zda je rostlinka dobře zakořeněná. Nejen, že musí vypadat zdravě na povrchu, ale skrz otvory květináče byste měli vidět bílé kořínky, které značí, že je rostlina zdravá. Některé bylinky vám snadno vyklíčí i na záhonu ze semínek, jako například kopr, anýz, koriandr či bedrník. Předpěstovat doma v truhlíku si pak můžete například majoránku, saturejku či bazalku.

 3. Kam sázet?

  Bylinky potřebují propustnou půdu, která zabraňuje tomu, že by se voda hromadila u kořínků. Na přemokření jsou bylinky velmi citlivé a rychle by vám uhynuly. Proto je třeba půdu důkladně připravit. Před založením bylinkové zahrádky vylehčete půdu pískem, jílovitá zemina pak bude vyžadovat drenáž. I když nejsou bylinky nijak extra náročné na živiny, prospěje jim menší dávka vyzrálého kompostu.

 4. Jak uspořádat bylinkovou zahrádku?

  Před tím, než začnete bylinky sázet nebo vysévat, měli byste promyslet, jak je uspořádáte. Ideální jsou trvalky, jednoletky byste měli sázet na okraj zahrádky. Vyšší bylinky by měly být v pozadí, nižší vepředu, aby si nestínily. Nezapomeňte na cestičky mezi jednotlivými bylinkami, nejlépe z oblázků. Usnadní vám přístup k bylinkám a zároveň oblázky akumulují teplo ze slunce, které bylinkám velmi svědčí.

 5. Co s plevelem?

  Na bylinky nikdy nepoužívejte chemické postřiky, mohli byste si následnou konzumací bylinek způsobit vážné zdravotní problémy. Vezměte do ruky motyčku a s plevelem se poperete ručně.

 6. Jak přežít zimu?

  Na podzim ostříhejte veškerou nať a výhonky, a tu buď usušte, naložte do oleje nebo zamrazte. Víceletky a trvalky pak většinou bez problémů přežijí zimu. Pažitku a petržel můžete na podzim vyrýpnout a přesadit do květináče.

TipBylinky můžete umístit blízko záhonů se zeleninou, jelikož mnoho z nich účinně odpuzuje mšice a jiné škůdce. Tymián ochrání především listovou zeleninu, levandule saláty a růže, majoránka mrkev, saturejka cibuloviny a fazole, bazalka rajčata, okurky a cibuloviny, kerblík pak ředkvičky, saláty a je velmi účinný i při odpuzování slimáků.
TipMezi bylinky vyžadující přímé sluníčko patří: mateřídouška, šalvěj, saturejka, kopr, křen, pelyněk, brutnák, měsíček, kmín, heřmánek, koriandr, fenykl, smil, yzop, oman, levandule, libeček, meduňka, bazalka, majoránka, dobromysl, petržel či anýz.
TipPolostín mají rády následující bylinky: máta, pažitka, zimní cibule, mařinka, řebříček, zavinutka, čechřice, krvavec či estragon.
TipVe stínu se bude dobře dařit andělice lékařské nebo kerblíku.
UpozorněníMáta a meduňka se hojně rozrůstá podzemními výhonky a může dusit ostatní rostliny. Proto byste měli těmto dvěma rostlinám dopřát dostatek prostoru.
UpozorněníPozor na kombinaci některých bylin. Máta peprná zapříčiní, že se vám vedle ní nebude dařit fenyklu, bazalka se zase nesnese s routou.
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz