Jak na jarní detoxikaci s kopřivou

 1. Proč kopřiva?

  Kopřivu zná každý, i malé děti, proto není nutné ji nijak představovat. Ovšem méně známé už jsou pak její léčivé účinky. Kopřiva totiž obsahuje řadu látek, které se postarají o očistu vašeho těla, odvedou z lymfy nastřádané jedy a dodají krásný vzhled vaší pleti, nehtům i vlasům. Kopřiva obsahuje vitamín C a B1, chlorofyl, kyselinu křemičitou, pantotenovou, mravenčí a octovou, karotenoidy, histamin, serotonin, třísloviny, vosk a řadu dalších prospěšných látek.

 2. Kde kopřiva pomáhá?

  Kopřiva má blahodárné účinky nejen při detoxikaci organismu, ale také při snižování krevního cukru, urychluje hojení kůže, má protizánětlivé účinky, působí močopudně, chrání buňky proti volným radikálům, povzbuzuje metabolismus, čistí játra a žlučník a rozpouští ledvinové kameny. Působí také podpůrně při celiakii, je vhodná při alergiích, senné rýmě, artritidě nebo dně. Oceníte ji také při vypadávání vlasů nebo chudokrevnosti. Maminkám pomáhá s tvorbou mateřského mléka a celkově podporuje ženský hormonální systém. Jedná se opravdu o malý zázrak.

 3. Jak na detoxikaci?

  Sbírejte mladé rostlinky kopřivy, a to v co nejčistší přírodě. Používat je můžete buď v čerstvém stavu, nebo si je usušit na pozdější použití. Stejně jako u většiny léčivých rostlin platí i u kopřivy, že byste ji neměli používat dlouhodobě. Čaj byste neměli pít déle jak tři týdny, poté je potřeba udělat alespoň 14 dní pauzu.

  Syrové kopřivové lístky můžete přidávat do salátů nebo nejrůznějších pokrmů, jako jsou třeba různé jarní nádivky. Přidat ji můžete také do polévky, ale až po jejím mírném zchladnutí. Z čerstvých kopřiv pak můžete připravit také pokrm na způsob špenátu, vařením se z nich však vytrácejí léčivé látky.

  Chcete-li užívat kopřivy v syrovém stavu, můžete si z nich připravit koktejl. Stačí rozmixovat hrst mladých listů kopřivy se sklenicí vody. Můžete však přidat i nejrůznější ovoce, které dodá vašemu koktejlu lepší chuť, například kousky jablek nebo třeba banán.

  Detoxikační čaj pak připravíte tak, že přelijete dvě lžičky čerstvých nebo sušených kopřiv 250 ml vody a přivedete k varu. Potom nechte deset minut odstát pod pokličkou, sceďte a vypijte. Tento čaj byste v době detoxikační kúry měli pít třikrát denně po dobu dvou až tří týdnů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *