Jak vytvořit skalku

  1. Kdy začít

    Skalku je nejlepší začít budovat na podzim, aby měly kameny čas se pořádně usadit. Na podzim navozte a usaďte kameny a na jaře se pusťte do vysazování skalniček.

  2. Jaké kameny

    Používejte vždy jen jeden druh kamenů. Vyberte si ten, který se vám líbí, a použijte jej k vybudování celé skalky. Skalka tak bude mít ucelený dojem a nebude připomínat sbírku minerálů.

    Na skalku nepatří barevné křemeny ani říční valouny – vybírejte takové kameny, které působí co nejpřirozeněji.

  3. Kde sehnat kameny

    Kameny můžete nakoupit v různých zahradnictvích nebo hobby marketech. Počítejte však s tím, že jsou poměrně drahé. Proto je nejlepší, když si nějaké nasbíráte například na polních cestách nebo zavítáte do kamenolomu.

  4. Kam skalku umístit

    Skalku můžete umístit na jakýkoliv svah, i když nejlepší je východní či jižní strana. Půda pro skalku by měla být kvalitní, těžkou půdu provzdušněte pískem. Těžkou půdu poznáte tak, že když je vlhká a vezmete ji do ruky, tak drží pohromadě.

    Skalku v žádném případě neumisťujte pod listnaté stromy – určitě vás nebude bavit každý podzim vyhrabávat ze skalky listí.

  5. Před pokládkou kamenů

    Ještě, než začnete kameny umisťovat na svá místa, zbavte místo pro skalku všech plevelů. Místo důkladně zryjte, vyberte všechny kořeny a oddenky, použít můžete i povolené herbicidy.

  6. Pokládka kamenů

    Při pokládání kamenů pamatujte na to, že vše musí působit přirozeně. Kameny musí být částečně zapuštěny do země, budete se po nich pohybovat, proto musí být stabilní.

    Kameny si nejprve narovnejte tak, jak se vám líbí, a zhodnoťte, zda je jejich umístění opravdu vhodné. V pohledovém čele by měl být největší a nejzajímavější kámen. Kameny střídejte tak, aby nevznikly rovnoběžně pásy. Až budete s umístěním spokojeni, zapusťte je do země. Nezapomeňte na dostatečně velké štěrbiny pro rostliny a v případě velké skalky na chodníčky vysypané štěrkem, po kterých se budete pohybovat.

  7. Výsadba skalniček

    Skalničky zasazujte do připravené skalky na jaře. Na slunná místa se hodí například lomikámen, netřesky, rozrazil, nízké kosatce či mateřídouška. V polostínu se pak daří prvosenkám, dymnivce žluté, dřípatce horské či zběhovci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *