Jak pěstovat salát | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak pěstovat salát

09. července 2013 ·  · v rubrice Dům, byt a zahrada

Kdo by odolal chutí křehkých a osvěžujících salátů v horkých letních dnech. Pokud máte rádi zelený hlávkový salát a jeho nespočet druhů, nemusíte za něj utrácet peníze v obchodě, ale můžete si jej sami vypěstovat doma. Není na tom nic složitého a určitě vám bude domácí mnohem více chutnat.

 1. Nakupte semínka

  Vydejte se do nejbližšího zahrádkářství nebo obchodu s potřebami pro zahrádkáře a kupte si semínka hlávkového salátu. Stojí pár korun a můžete si vybrat ze širokého spektra druhů – ať už klasický zelený, nebo s červenými a zkadeřenými listy či křehké ledové saláty. Záleží jen na vaší chuti.

 2. Upravte záhony

  Salát můžete pěstovat buď na záhonech, nebo v truhlících. Nejvíce se mu daří v úrodné půdě, ideálně, pokud mu dopřejete asi pěticentimetrovou vrstvu kompostu nebo organického hnojiva.

  Půdu před výsevem semínek důkladně nakypřete, odstraňte kamínky, rozbijte hráběmi nebo motyčkou velké kusy tvrdé hlíny a zeminu prohnojte.

 3. Kam s ním

  Salát vyžaduje spíše chladnější podmínky, vyhovuje mu teplota maximálně do 25°C, jinak roste do květu a hořknou mu listy. I přesto by měl mít ale dostatek sluníčka.

 4. Kdy vysazovat

  Salát vysazujte pět až devět týdnů před požadovanou dobou sklizně, a to na záhon nebo do truhlíku do hloubky zhruba jednoho centimetru. Nejdříve vysazujte na přelomu března a dubna, jelikož semena vzchází až při teplotách mezi 15 až 18 stupni Celsia.

  Vzrostlý salát potřebuje kolem sebe prostor zhruba 30 centimetrů, proto nechávejte dostatečné mezery.

 5. Předpěstování sazeniček

  Sadbu salátu si můžete předpěstovat i doma, a to mělce do truhlíků, přičemž teplota v místnosti, ve které salát předpěstováváte, by neměla přesáhnout 20°C. Na záhon pak přesazujte sazenice ve chvíli, kdy mají čtyři až šest listů.

 6. Zálivka

  Salát potřebuje dostatečnou zálivku, nejlépe měkkou odstátou vodou. Pokud jej budete zalévat studenou vodou, salát ztvrdne, nebude křehký a také se zpomalí jeho růst.

TipZasejte každý týden deset semínek a budete mít čerstvý salát až do příchodu mrazíků.
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz