Jak pěstovat salát

 1. Nakupte semínka

  Vydejte se do nejbližšího zahrádkářství nebo obchodu s potřebami pro zahrádkáře a kupte si semínka hlávkového salátu. Stojí pár korun a můžete si vybrat ze širokého spektra druhů – ať už klasický zelený, nebo s červenými a zkadeřenými listy či křehké ledové saláty. Záleží jen na vaší chuti.

 2. Upravte záhony

  Salát můžete pěstovat buď na záhonech, nebo v truhlících. Nejvíce se mu daří v úrodné půdě, ideálně, pokud mu dopřejete asi pěticentimetrovou vrstvu kompostu nebo organického hnojiva.

  Půdu před výsevem semínek důkladně nakypřete, odstraňte kamínky, rozbijte hráběmi nebo motyčkou velké kusy tvrdé hlíny a zeminu prohnojte.

 3. Kam s ním

  Salát vyžaduje spíše chladnější podmínky, vyhovuje mu teplota maximálně do 25°C, jinak roste do květu a hořknou mu listy. I přesto by měl mít ale dostatek sluníčka.

 4. Kdy vysazovat

  Salát vysazujte pět až devět týdnů před požadovanou dobou sklizně, a to na záhon nebo do truhlíku do hloubky zhruba jednoho centimetru. Nejdříve vysazujte na přelomu března a dubna, jelikož semena vzchází až při teplotách mezi 15 až 18 stupni Celsia.

  Vzrostlý salát potřebuje kolem sebe prostor zhruba 30 centimetrů, proto nechávejte dostatečné mezery.

 5. Předpěstování sazeniček

  Sadbu salátu si můžete předpěstovat i doma, a to mělce do truhlíků, přičemž teplota v místnosti, ve které salát předpěstováváte, by neměla přesáhnout 20°C. Na záhon pak přesazujte sazenice ve chvíli, kdy mají čtyři až šest listů.

 6. Zálivka

  Salát potřebuje dostatečnou zálivku, nejlépe měkkou odstátou vodou. Pokud jej budete zalévat studenou vodou, salát ztvrdne, nebude křehký a také se zpomalí jeho růst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *