Jak na křečové žíly

 1. Pozor na to, jak sedíte

  Pokud sedíte se zkříženýma nohama, nohama skrčenýma pod židlí nebo s nohama v pravém úhlu více jak pět hodin, pak vaše žíly trpí a průtok krve v nich je nedostatečný. Při sezení nohy zvedejte, hýbejte s nimi, ať se vám dobře prokrví.

 2. Dostatek pohybu

  Abyste rozhýbali krevní oběh v nohou a posílili lýtkové svaly, je potřeba dostatek pohybu. Choďte na pravidelné procházky, během dne procvičujte vaše lýtka tak, že se postavíte střídavě na špičky a na celá chodila, ve stoje zvedejte prsty u nohou, doma si sprchujte nohy střídavě teplou a studenou vodou.

 3. Jezte správnou stravu

  Žilní a cévní stěny dokáže posílit bobulovité ovoce. Proto si každý den dopřejte jahody, borůvky nebo maliny. Stejně tak je důležitá také vláknina, takže by ve vaší stravě rozhodně neměla chybět pohanka, krupice, celozrnné potraviny nebo ovesné vločky.

 4. Vyhněte se dlouhému stání

  Pokud například v práci dlouhou dobu stojíte v jedné poloze, dochází k městnání krve. Nahromaděná krev pak působí velkým tlakem na žíly. Pokud to jde, měli byste se alespoň každou čtvrt až půlhodinu projít nebo aspoň nohy trochu procvičujte, stoupejte na střídačku na špičky a na celá chodidla.

 5. Pořiďte si punčochy

  Pokud vám křečové žíly způsobují opravdu velké bolesti, ulevte si a pořiďte si speciální kompresní punčochy. Nejsou sice zrovna extra vzhledné, ale pomohou vám. Vyvíjejí totiž tlak na spodní část vašich nohou, čímž napomohou veškerým krevním přebytkům proudit zpět k srdci.

 6. Pomůžou kaštany

  Výtažek ze semen nejedlého kaštanu, tedy jírovce maďalu, je účinným pomocníkem v boji proti bolesti nohou a křečových žil. Kupte si například mast s výtažky kaštanu a masírujte si s ní vaše bolavé nohy nebo si nechte od lékárnice doporučit další preparáty obsahující výtažky jírovce.

 7. Dejte si červené

  Sklenička červeného vína denně má podle španělských vědců blahodárný vliv na výskyt křečových žil. Měli byste ale dodržovat opravdu jen dávku jedné skleničky, ne více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *