Jak na grilování

  1. Maso naložte předem

    Grilovat můžete jakýkoliv druh masa. Aby zůstal při grilování hezky šťavnatý a hlavně dobře chutnal, je potřeba jej ochutit. U grilovaného masa nestačí, když jej posypete kořením nebo potřete marinádou těsně před grilováním – maso je pak příliš vysušené a nemá správnou chuť. Maso naložte alespoň dva až tři dny dopředu, aby se v něm rozložila chuť koření a bylo křehčí.

  2. Udělejte si vlastní marinádu

    V obchodech naleznete spoustu druhů marinád. Nejlepší však je, pokud si připravíte svou vlastní. Nejen, že bude chutnější, protože do ní dáte koření, které máte rádi, kvalitnější, protože bude čerstvá, ale také ušetříte. Postačí vám olivový olej, pepř a bylinky. Sůl byste měli přidávat až po grilování – pokud ji použijete před grilováním, vytahuje z masa vodu, maso pustí hodně šťávy a je suché.

  3. Pořádně zatopte

    Před samotným grilováním si dejte záležet na přípravě grilu. Je potřeba jej pořádně rozehřát, aby maso bylo dostatečně propečené. Uhlí v grilu byste měli rozpalovat alespoň tři čtvrtě hodiny a teprve potom začít vkládat na rošt maso.

  4. Jak grilovat

    Před vložením masa na gril z něj otřete přebytečný olej. Ten by totiž jinak stékal do žhavého a zbytečně se připaloval. Na rošt byste neměli dávat velké množství masa, neměl by být zaplněn z více jak dvou třetin. Maso pravidelně otáčejte, při otáčení si dejte pozor na to, abyste maso nepropichovali – vytekla by z něj totiž šťáva a bylo by suché. K obracení používejte buď speciální grilovací náčiní nebo různé obracečky.

  5. Jak dlouho grilovat

    Důkladné propečení vepřového a hovězího masa vám zabere zhruba deset minut, stejně jako kuřecí prsa. Ryby pak potřebují přibližně čtvrt hodiny, nejdéle trvá propečení kuřecích nevykostěných stehen, na ty si rezervujte alespoň půl hodiny.

  6. Důkladně prohřejte

    Maso může obsahovat nežádoucí bakterie, které by vám mohly při nedostatečné tepelné úpravě způsobit zdravotní problémy. Proto maso vždy důkladně propečte tak, aby nebylo krvavé a bylo propečené i ve svém středu. Jen dostatečné prohřátí může tyto bakterie zničit.

  7. Dodržujte hygienu

    I při grilování myslete na to, abyste měli čisté ruce, a dále na to, kde maso uchováváte a na co jej pokládáte. Syrové maso nenechávejte delší dobu v teple, stejně jako marinády nebo dresinky. Ve velkých teplech by se totiž mohli rychle zkazit. Syrové maso nikdy nepokládejte na talíře, z kterých pak budete jíst, aniž byste je umyli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *