Jak pěstovat túje | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak pěstovat túje

01. srpna 2013 ·  · v rubrice Dům, byt a zahrada

Túje patří k nejčastěji vyhledávaným jehličnanům, jelikož poměrně rychle rostou, zůstávají stále zelené a navíc z nich lze vytvořit pěkný živý plot. Navíc jsou odolné vůči mrazu, rostou ve stínu i na přímém slunci a dorůstají do výšky až 20 metrů.

 1. Kde sehnat túje

  Túje, neboli zerav západní, koupíte v každém dobrém zahrádkářství nebo v hobby marketu. Vyberte si odrůdu, která se vám líbí, a počítejte s tím, že do jednoho metru živého plotu budete potřebovat tři sazenice. Při výběru si dejte pozor, zda mají sazenice všechny kořeny – pokud je totiž kořenový bal poškozen, mohla by vám rostlina uhynout.

 2. Kam zasadit

  Zakoupené sazenice umisťujte do vlhké, písčito-hlinité půdy. Túje snesou jak slunné, tak stinné stanoviště, proto se nemusíte bát, že by vám například bez přímých slunečních paprsků nerostly. Tújím se daří v nadmořských výškách do 800 metrů nad mořem.

 3. Jak sázet

  Túje můžete vysazovat v období od března do listopadu, a to do vyhloubené díry tak, aby byl celý kořenový bal pod úrovní země. Rostlinu důkladně zalijte, přihrňte hlínu a umačkejte. Pokud nemáte na zahradě kvalitní hlínu, přidejte do vyhloubené jámy zahradnický substrát, případně přimíchejte kompost.

  Sazenice sázejte zhruba 30 až 35 centimetrů od sebe. Pokud byste zasadili sazenice příliš blízko k sobě, začaly by žloutnout či hnědnout a mohly by uschnout. Alespoň během prvního roku je nutné sazenice pravidelně zalévat.

 4. Kdy hnojit

  V měsících květnu až srpnu byste měli túje pravidelně každé tři týdny přihnojovat. Hnojivo na túje koupíte v zahrádkářství nebo hobby marketech.

 5. Jak stříhat

  Túje je vhodné stříhat jedenkrát do roka, a to během května až srpna. První dva roky po zasazení zastřihujte jenom špičky tújí, třetí rok už je můžete zastřihovat z vrchu i z boku.

 6. Výhody tújí

  Kromě toho, že si z tújí vypěstujete pěkný živý plot, který zamezí pohledům vašich sousedů, izolují vás také od hlučného a prašného provozu a chrání před větrem.

Mohlo by vás také zajímat
Komentáře
bozena jungova
27. března 2015

prosim chtela bych si zakoupit tuje je dobre je poslat na dobirku dekuji za odpoved

Zdeněk Vaník
16. června 2016

Dobrý den, mám řadu thují vysokých cca 3m a nyní chci z jedné strany položit dlažbu až cca 40 cm ke kmenu. Jen volně položit přes zeminu, bez štěrku. Neohrozím tím thuje?
Děkuji za odpověď. Zdeněk Vaník

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz