Jak pěstovat túje

 1. Kde sehnat túje

  Túje, neboli zerav západní, koupíte v každém dobrém zahrádkářství nebo v hobby marketu. Vyberte si odrůdu, která se vám líbí, a počítejte s tím, že do jednoho metru živého plotu budete potřebovat tři sazenice. Při výběru si dejte pozor, zda mají sazenice všechny kořeny – pokud je totiž kořenový bal poškozen, mohla by vám rostlina uhynout.

 2. Kam zasadit

  Zakoupené sazenice umisťujte do vlhké, písčito-hlinité půdy. Túje snesou jak slunné, tak stinné stanoviště, proto se nemusíte bát, že by vám například bez přímých slunečních paprsků nerostly. Tújím se daří v nadmořských výškách do 800 metrů nad mořem.

 3. Jak sázet

  Túje můžete vysazovat v období od března do listopadu, a to do vyhloubené díry tak, aby byl celý kořenový bal pod úrovní země. Rostlinu důkladně zalijte, přihrňte hlínu a umačkejte. Pokud nemáte na zahradě kvalitní hlínu, přidejte do vyhloubené jámy zahradnický substrát, případně přimíchejte kompost.

  Sazenice sázejte zhruba 30 až 35 centimetrů od sebe. Pokud byste zasadili sazenice příliš blízko k sobě, začaly by žloutnout či hnědnout a mohly by uschnout. Alespoň během prvního roku je nutné sazenice pravidelně zalévat.

 4. Kdy hnojit

  V měsících květnu až srpnu byste měli túje pravidelně každé tři týdny přihnojovat. Hnojivo na túje koupíte v zahrádkářství nebo hobby marketech.

 5. Jak stříhat

  Túje je vhodné stříhat jedenkrát do roka, a to během května až srpna. První dva roky po zasazení zastřihujte jenom špičky tújí, třetí rok už je můžete zastřihovat z vrchu i z boku.

 6. Výhody tújí

  Kromě toho, že si z tújí vypěstujete pěkný živý plot, který zamezí pohledům vašich sousedů, izolují vás také od hlučného a prašného provozu a chrání před větrem.

2 komentáře u “Jak pěstovat túje

 1. prosim chtela bych si zakoupit tuje je dobre je poslat na dobirku dekuji za odpoved

 2. Dobrý den, mám řadu thují vysokých cca 3m a nyní chci z jedné strany položit dlažbu až cca 40 cm ke kmenu. Jen volně položit přes zeminu, bez štěrku. Neohrozím tím thuje?
  Děkuji za odpověď. Zdeněk Vaník

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *