Jak třídit odpad | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak třídit odpad

15. června 2013 ·  · v rubrice Různé

Každý z nás vyprodukuje týdně kilogramy odpadu. Abychom nežili za pár měsíců či let jako na smetišti, obklopeni špínou, nepořádkem a hromadami odpadků, je potřeba odpad třídit podle materiálu, ze kterého je tvořen.

Většinu materiálu je možno recyklovat (znovu zpracovat) a tím dochází k šetření přírodních zdrojů. Jak tedy správně třídit odpad? Nejen v každém městě, ale i v každé sebemenší vesnici, jsou umístěny kontejnery na recyklovaný odpad. Pojďme se podívat, co do kterého patří.

 1. Žlutý kontejner

  Žlutý kontejner je určen na vyhazování a následnou recyklaci plastů. Kromě tolik oblíbených PET lahví od nápojů sem patří také plastové tašky, sáčky, fólie, obaly od drogistických výrobků, kelímky od jogurtů či jiných mléčných výrobků a další výrobky z plastů.

  V žádném případě do tohoto kontejneru nevhazujte obaly od žíravin, barev nebo jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny nebo mastné obaly se zbytky potravin nebo čisticích prostředků.

 2. Modrý kontejner

  Do modrého kontejneru můžete vyhazovat papírové výrobky, to znamená časopisy, noviny, krabice, nejrůznější papírové obaly, lepenkové výrobky nebo knihy. Papír však nesmí být promaštěný nebo jakkoliv znečištěný. Znovu zpracovat nelze ani uhlový papír, proto do modrého kontejneru nepatří.

  Do modrého kontejneru v žádném případě nevhazujte použité dětské pleny – ty patří do popelnice se smíšeným odpadem.

 3. Zelený kontejner

  Zelený kontejner je určený na výrobky ze skla. Můžete sem tedy vhazovat jakékoliv sklo a to v podobě lahví od vína či jiných nápojů, sklenic od kečupu, marmelád, zavařovacích sklenic nebo tabulového skla z oken či dveří.

  Pokud vedle zeleného kontejneru stojí ještě kontejner bílý, pak do zeleného patří výhradně barevné sklo a do bílého sklo čiré.

  Do tohoto kontejneru nepatří keramika, porcelán, zrcadla či autosklo.

 4. Kontejner s oranžovou nálepkou

  Kontejner označený velkou oranžovou nálepkou signalizuje kontejner určený pro sběr nápojových kartónů. Patří do něj krabice od džusů, mléka, vína nebo různých mléčných výrobků.

  Rozhodně do něj ale nevhazujte silně znečištěné kartonové obaly.

TipPokud máte doma jiný typ odpadu, než takový, který patří do uvedených kontejnerů nebo do smíšeného odpadu, odvezte jej do nejbližšího sběrného dvora.
TipElektrospotřebiče odevzdávejte v rámci zpětného odběru u prodejců nebo na vybraných místech.
TipZmenšujte obsah odpadu – sešlapujte PET láhve, plechovky a dokonce i papírové krabice.
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz