Jak si vyrobit svíčku

 1. Zpracujte zbytky svíček

  Připravte si zbytky svíček, které doma máte. Opatrně je vyndejte z nádob, ve kterých jsou, zbavte je různých nečistot a odstraňte zbytky knotu. Aby vám šel knot lépe odstranit, můžete zbytky svíček rozlámat nebo nařezat na menší kousky – o to rychleji vám pak alespoň půjde rozehřívání vosku.

 2. Připravte si nádoby

  Promyslete si, jaký tvar by měla vaše nová svíčka mít, a připravte si podle toho nádoby. Pokud budete chtít svíčku z formy po ztuhnutí vyndat, můžete formu vyložit pečícím papírem – vyndávání pak bude jednodušší.

 3. Upevněte knot

  Do připravené nádoby si vložte knot a to tak, že jej navážete na špejli, kterou položíte napříč přes horní okraj nádoby a knot z ní spustíte do nádoby dolů.

 4. Rozehřejte vosk

  Vosk nasypte do hrnce nebo nádoby, kterou už nebudete potřebovat a vložte celý hrnec či nádobu do dalšího hrnce s vodní lázní, ve které budete vosk postupně rozehřívat. Nechte ve vodní lázni tak dlouho, dokud se vosk zcela nerozpustí.
  Pokud se vám výsledná barva vosku nelíbí, můžete jej obarvit kouskem voskovky, nebo speciální barvou na vosk, kterou seženete ve výtvarných potřebách.

 5. Vytvořte svíčku

  Rozehřátý vosk vlijte do připravených forem a nechte jej důkladně ztuhnout, ideálně do druhého dne. Při lití vosku dávejte pozor, ať se nepolijete a nepopálíte. Proces tuhnutí nijak neurychlujte, nechte váš výtvor tuhnout při pokojové teplotě.Při tuhnutí vosk většinou trochu klesne a na vrcholu se vám kolem knotu vytvoří prohlubeň. Proto si nechte trochu vosku stranou, a pokud se vám toto stane, jednoduše jej do svíčky dolijte.

 6. Ven z formy

  Pokud chcete svíčku vyndat z formy, pusťte se do toho až druhý den, kdy budete mít jistotu, že je vosk opravdu ztuhlý. Po vyndání z formy bude možná svíčka nerovná – tyto nerovnosti upravíte pod teplou tekoucí vodou nebo za pomoci horkého vzduchu z fénu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *