Jak pěstovat lilie | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak pěstovat lilie

21. června 2013 ·  · v rubrice Dům, byt a zahrada

Lilie lákají nejen svým exotickým vzhledem, ale také svou omamnou vůní. Díky svému skvostnému, honosnému vzhledu se řadí ke královnám cibulovin. Pokud si i vy chcete doma vypěstovat vlastní nádherné lilie, přinášíme vám návod, jak na to.

 1. Speciální zemina

  Pro pěstování lilií je velmi důležitá zemina, do které jsou jejich cibule vsazovány. Zemina by měla být neutrální až mírně kyselá, vzdušná, dobře propustná a s vysokou výživovou hodnotou. Jako vhodná zemina je doporučována směs zahradní zeminy, kompostu, rašeliny a písku v poměru 1:1:2:2.

 2. Výběr stanoviště

  Lilie můžete pěstovat jak na záhoně, tak na okně v truhlíku. Důležité ale je, aby měly dostatek sluníčka. Cibule lilií nesnáší přemokřené stanoviště, proto volte takové, kde bude dostatečný odtok vody, ideálně na svažitém záhonu nebo truhlíky s dostatečným odtokem přebytečné vody.

 3. Kdy vysazovat

  Ideální doba na vysazování cibulí lilií je od konce září do konce října, ještě však před prvními mrazíky, aby cibule stihly zakořenit. Sázet je můžete i na přelomu zimy a jara, nejlépe na začátku března. Špička cibule by měla být 10 centimetrů pod zemí. Cibuli je vhodné obsypat pískem a poté výsadbu dobře zalít. Na zimu pak místo výsadby posypte vrstvou kompostu.

 4. Zálivka

  V době růstu a kvetení potřebují lilie dostatek vláhy, nesnáší však přemokření, musí být zajištěn odtok vody. Raději zalévejte méně, ale častěji. Dejte pozor na to, abyste vodu při zalévání nestříkali na květy a listy.

 5. Hnojení

  Lilie je dobré hnojit v době růstu a květu a to kompostem nebo běžnými průmyslovými hnojivy. Po odkvětu už nehnojte vůbec, nebo jen za pomoci draselných hnojiv. V žádném případě nepoužívejte na hnojení lilií zvířecí hnůj, rostlinky by vám mohly uhynout.

 6. Přezimování lilií

  Lilie bez problémů přezimují v záhonech. Pěstujete-li je v květináči, přemístěte je na chladné místo, kde se teplota drží kolem 10°C a vyndejte je až na jaře.

 7. Rozmnožování

  Lilie je možné rozmnožovat dělením cibulí a dceřinými cibulkami nebo z velkých semen získaných ze zralých semeníků.

UpozorněníLiliím nesvědčí v letních měsících přehřátí půdy. Proto je vhodné stínit spodní část rostliny.
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře
Zdeněk Kovář
31. srpna 2015

Prosím o radu. Mám záhon lilií a chtěl bych je tam nechat. Zatím jsou vysoké a mají pouze otrhané semeníky. Kdy je mám zřezat a co bych s nimi měl ještě dělat v září/říjnu. Děkuji.

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz