Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis je významný dokument. Hledáte-li práci, je vhodné odeslat jej prakticky všude, i tam, kde jej vysloveně nežádají. Věřte, že si tím svoje šance na přijetí zvýšíte. Jsou i takové společnosti, jež berou přítomnost motivačního dopisu v žádosti od potenciálního zaměstnance za samozřejmost – proto to v nabídce pracovní pozice neuvádějí. A uchazeče, kteří nepřiložili ke svému životopisu tento dokument okamžitě vyřazují z prvního kola výběrového řízení.

Motivační dopis by měl být vždy unikátní. Pokud si myslíte, že vám pomůže, když svému curriculum vitae dáte slohový rámec (jednotlivé údaje jednoduše rozvedete do vět) a výsledný dokument budete používat jako univerzální motivační dopis pro jakoukoli příležitost, tak se mýlíte. V motivačnímu dopise totiž nejde ani tak o vaši osobnost, ale spíše o váš vztah ke konkrétní pracovní pozici nabízené konkrétním zaměstnavatelem. Jak tedy postupovat?

 1. Zdvořilé oslovení

  Oslovení je velmi důležité. Je to po formální stránce dopis a proto oslovení nevynechávejte. Použijte konkrétní oslovení, zkuste zjistit, kdo z dané společnosti bude váš motivační dopis číst. Buďte zdvořilí, použijte kupříkladu formulaci „Vážený pane, vážená paní“.

 2. Pár slov k pracovní pozici, o niž usilujete

  V prvních větách promluvte o tom, čím vás tato pozice zaujala (a určitě nemluvte o tom, že vás především zaujalo její finanční ohodnocení). Projevte svoji informovanost o tom, co daná pozice obnáší.

 3. Proč jste pro danou pozici vhodný kandidát

  V několika větách popište sebe a svoje dispozice pro danou práci. Neuvádějte všechna svá životopisná fakta, ta si může čtenář vašeho dopisu přečíst v CV. Vyzdvihněte jen některé nejvýznamnější položky. Čím více mohou souviset s náplní zaměstnání, o nějž se ucházíte, tím lépe.

 4. Co vás k práci poutá

  Sdělte svoje osobní pocity, které se k dané práci váží. Například jedná-li se o práci, kde hodně jednáte s lidmi, uveďte, že rádi pomáháte lidem, případně že navazování nových kontaktů pro vás představuje výzvu.

 5. Podprahové signály

  Důležité je vysílat jakési zvláštní signály vůči zaměstnavateli. Jejich smysl je ten, že zaměstnavatel musí stát o to se s vámi sejít. Jde vám o nabídku osobního pohovoru. Podprahovým signálem může být například vyjádření, že se těšíte na osobní setkání nebo seznámení s pracovním prostředím. A závěrečný pozdrav pak musí znít asi takto: „Na shledanou se těší (vaše jméno)“.

 6. Opravte si chyby

  Text si po sobě třikrát, čtyřikrát projděte a vychytejte všechny přepisy a pravopisné a stylistické chyby. Pokud to s danou pracovní pozicí myslíte opravdu vážně, tak můžete požádat i svého partnera nebo známé, aby si váš motivační dopis přečetli a upozornili vás na případné nejasnosti nebo gramatické překlepy.

 7. Tiskneme

  Na závěr vašeho snažení již zbývá jen motivační dopis vytisknout a vlastní rukou podepsat.

Vzorový motivační dopis

V Heřmanově Městci dne 25.11.2011

Zájem o místo KUCHAŘE v restauraci U Strakatého koně

Vážený pane řediteli,

dovoluji si touto cestou zažádat o pozici kuchaře ve Vaší restauraci U Strakatého koně.

Vaše nabídka mě zaujala především díky tomu, že Vám jde o nadstandardní služby pro zákazníky a že si u Vás každý milovník dobré kuchyně najde to svoje.

Během mé pětileté praxe ve špičkových restauracích v zahraničí (v Německu a ve Francii) jsem získal cenné zkušenosti týkající se přípravy pokrmů z prvotřídních surovin. Vím, jak přichystat náročnému návštěvníkovi kvalitní kulinářský zážitek. Jsem zvyklý na profesionální přístup k práci, dokážu pracovat i ve vysokém tempu, ale zároveň usiluji o neustálé zdokonalování svých schopností a znalostí. Rozšiřuji si své obzory návštěvami kuchařských a gastronomických kurzů.

Jsem přesvědčen, že k dalšímu zdokonalení mých dovedností hodně přispěje práce ve Vašem podniku. Šanci pracovat v restauraci oceněné prestižním titulem Fajnová restaurace roku 2011 považuji za velkou výzvu.

Životopis společně s referencemi od předchozích zaměstnavatelů přikládám k tomuto dopisu.

Těším se na osobní setkání.

S pozdravem,
Hubert Patočka

Wolkerova 56
Heřmanův Městec
538 03

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *