Jak si vyčistit brýle | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak si vyčistit brýle

19. října 2013 ·  · v rubrice Různé

Ať už používáte dioptrické nebo sluneční brýle, usazují se na nich nečistoty, které je potřeba pravidelně odstraňovat. Špinavá sklíčka nejen snižují viditelnost, ale zároveň mohou způsobovat i jiné problémy, jako je například bolest hlavy nebo i zhoršování zraku. O své brýle byste proto měli pečovat pravidelně a udržovat je v čistotě. Jak se tedy o brýle správně postarat?

  1. Čištění mýdlem

    Běžné nečistoty obvykle odstraníte trochou běžného tekutého mýdla pod tekoucí vodou. Voda však musí být vlažná, v žádném případě nesmíte umývat brýle v horké vodě, protože byste je mohli poškodit, hlavně pak jejich antireflexní vrstvu. Mytí pod tekoucí vodou musí být jemné, netlačte na sklíčka ani nedrhněte žádným hrubým povrchem. Pokud nelze nečistota odstranit jemným způsobem, musíte zvolit jinou metodu.

  2. Zapomeňte na papírové kapesníky

    Mnoho lidí volí k čištění brýlí ten nejjednodušší způsob, který zrovna mají „po ruce“. Takže otírají brýle do rukávů, do oblečení nebo papírových kapesníčků. To je ovšem ten nejlepší způsob k tomu, jak sklíčka brýlí poškrábat a znehodnotit. Při čištění papírovým kapesníkem nebo třeba toaletním papírem dochází k narušení ochranné vrstvy čočky, které je sice při jednorázovém použití minimální, při pravidelném používání však dojde k výraznému poškození a ztrátě průhlednosti čočky. Pokud nemáte možnost vyčistit si brýle umytím pod vodou, nebo vám tento způsob nevyhovuje, mějte u sebe mikrovláknové utěrky a speciální sprej k čištění brýlí. Ten se prodává v malých objemech, takže se vám bez problémů vejde i do sebemenší kabelky nebo kapsy.

  3. Ultrazvuk vyřeší všechny nečistoty

    Nejdokonalejší čištění poskytne vašim brýlím ultrazvuk, který odstraní i nečistoty, na které jsou sprej, mýdlo či jar krátcí. Ultrazvuk vyčistí i místa, kam se při běžném čištění sami nedostanete, odstraní i usazené nečistoty, a to nejen ze sklíček, ale i z obrub. Vaše brýle zbaví nejen špíny, ale i bakterií, které se usazují na nosníku a v mezeře mezi obrubou a čočkou. Ultrazvukové čištění běžně poskytují ve všech větších optikách, ultrazvukovou čističku si můžete zakoupit i domů. Už jen z hygienických důvodů je doporučováno nechat si vyčistit brýle ultrazvukem alespoň jednou za čtvrt roku.

Mohlo by vás také zajímat
Komentáře
Michal
03. září 2014

Co takhle HG čistič? Já to s ním čistím už pár let a vždy na výbornou!

Jirka
06. října 2014

Optička mi doporučila vlhčené kapesníčky W5 které jsou na čištění brýlí, displejů atd. a jsem nadmíru spokojen :)

Petr Homoky
31. prosince 2014

Taky používám W5 a nedám na ně dopustit.

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz