Jak si vyčistit brýle

 1. Čištění mýdlem

  Běžné nečistoty obvykle odstraníte trochou běžného tekutého mýdla pod tekoucí vodou. Voda však musí být vlažná, v žádném případě nesmíte umývat brýle v horké vodě, protože byste je mohli poškodit, hlavně pak jejich antireflexní vrstvu. Mytí pod tekoucí vodou musí být jemné, netlačte na sklíčka ani nedrhněte žádným hrubým povrchem. Pokud nelze nečistota odstranit jemným způsobem, musíte zvolit jinou metodu.

 2. Zapomeňte na papírové kapesníky

  Mnoho lidí volí k čištění brýlí ten nejjednodušší způsob, který zrovna mají „po ruce“. Takže otírají brýle do rukávů, do oblečení nebo papírových kapesníčků. To je ovšem ten nejlepší způsob k tomu, jak sklíčka brýlí poškrábat a znehodnotit. Při čištění papírovým kapesníkem nebo třeba toaletním papírem dochází k narušení ochranné vrstvy čočky, které je sice při jednorázovém použití minimální, při pravidelném používání však dojde k výraznému poškození a ztrátě průhlednosti čočky. Pokud nemáte možnost vyčistit si brýle umytím pod vodou, nebo vám tento způsob nevyhovuje, mějte u sebe mikrovláknové utěrky a speciální sprej k čištění brýlí. Ten se prodává v malých objemech, takže se vám bez problémů vejde i do sebemenší kabelky nebo kapsy.

 3. Ultrazvuk vyřeší všechny nečistoty

  Nejdokonalejší čištění poskytne vašim brýlím ultrazvuk, který odstraní i nečistoty, na které jsou sprej, mýdlo či jar krátcí. Ultrazvuk vyčistí i místa, kam se při běžném čištění sami nedostanete, odstraní i usazené nečistoty, a to nejen ze sklíček, ale i z obrub. Vaše brýle zbaví nejen špíny, ale i bakterií, které se usazují na nosníku a v mezeře mezi obrubou a čočkou. Ultrazvukové čištění běžně poskytují ve všech větších optikách, ultrazvukovou čističku si můžete zakoupit i domů. Už jen z hygienických důvodů je doporučováno nechat si vyčistit brýle ultrazvukem alespoň jednou za čtvrt roku.

3 komentáře u “Jak si vyčistit brýle

 1. Co takhle HG čistič? Já to s ním čistím už pár let a vždy na výbornou!

 2. Optička mi doporučila vlhčené kapesníčky W5 které jsou na čištění brýlí, displejů atd. a jsem nadmíru spokojen :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *