Jak pečovat o nohy a chodidla | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak pečovat o nohy a chodidla

15. října 2013 ·  · v rubrice Zdraví a krása

Od té doby, co se jako děti postavíme na nohy, nám musí nohy sloužit a nést celou váhu našeho těla. Proto bychom o ně měli důkladně pečovat, a to nejen v létě, kdy je ukazujeme v sukních, šatech či kraťasech, ale po celý rok. Na chodidlech je navíc 1 700 nervových zakončení, které vysílají impulzy do celého těla, takže staráme-li se o chodidla, staráme se vlastně o celý náš organismus. Jak tedy na správnou péči?

 1. Procvičujte

  Máte-li sedavé zaměstnání, nebo naopak stojíte při práci na jednom místě, pravidelně vaše nohy procvičujte, ať předejdete vzniku křečí a křečových žil. Protahujte je, přenášejte váhu z pat na špičky, stavte se na špičky prstů. Toto cvičení byste měli provádět alespoň jednou za dvě až tři hodiny.

 2. Masírujte

  Dopřejte vašim nohám pravidelnou masáž, a to nejen chodidel, ale i celých nohou. Použijte masážní olej a jemně ho vmasírovávejte do celých nohou i chodidel. Vašim nohám tak dopřejete nejen dostatek hydratace, ale dojde i k jejich prokrvení.

 3. Užijte si pedikúru

  Máte-li problémy s popraskanou kůží na patách, tvrdými nebo bolestivými chodidly, dopřejte si alespoň jednou za měsíc péči pedikérky. Obzvláště v zimě pak dostávají vaše nohy pořádně zabrat, protože jsou celý den uzavřené v obuvi, a právě v tomto období se může objevit nejvíce problémů.

 4. Depilujte

  Především ženy chtějí mít nohy nejen krásné, ale i dokonale hladké. Chcete-li se zbavit chloupků, můžete použít klasické žiletky nebo holicí strojky. Pokud vám chloupky rostou rychleji, sáhněte po vosku nebo epilaci cukrovou pastou, kdy vaše chloupky zmizí i s kořínky.

 5. Odstraňte odumřelé buňky

  Stejně jako z celého těla, tak i z chodidel je třeba odstranit odumřelé kožní buňky a odstranit suchou kůži. Nemáte-li zrovna žádný peeling po ruce, naprosto vám postačí čtyři lžíce mořské soli smíchané s dvěma lžícemi olivového oleje. Tuto směs naneste na chodidla a jemně je masírujte.

 6. Hydratujte

  Vysušené nohy praskají a jsou bolestivé. Proto dopřávejte vašich chodidlům pravidelnou dávku hydratace, a to pomocí nejrůznějších speciálních krémů nebo i klasické vazelíny. Ideální jsou krémy s příměsí olejů, například s jojobovým olejem. Zrohovatělou kůži můžete odstranit také pomocí pemzy.

 7. Nekoupejte se před sportem

  Pokud máte v úmyslu sportovat nebo se vydat na pěší turistiku, nekoupejte se těsně před tím. Kůže na chodidlech totiž změkne, je citlivější a v uzavřené obuvi tak hrozí vznik puchýřů. Stejně tak byste si neměli dopřávat koupel nohou těsně před spaním, jelikož tím rozproudíte krevní oběh a povzbudíte činnost vašeho organismu.

 8. Noste kvalitní boty

  Při výběru obuvi vždy dbejte na to, aby byla vyrobena z kvalitního materiálu a skvěle vám padla. Tipy, jak správně vybrat obuv, naleznete zde. Stejně tak noste i kvalitní ponožky bez syntetických vláken a s vysokou absorpcí.

 9. Pozor na plísně

  O chodidla pečujte pravidelně každý den a denně je umývejte, a to důkladně i mezi prsty. Po koupeli je nezapomeňte řádně vysušit, a to právě i v oblasti mezi jednotlivými prsty, jelikož právě zde se nejvíce uchycují bakterie a mohou vznikat plísně. Pokud již máte problémy s plísní, dopřejte vašim chodidlům octovou koupel a otírejte je vatou navlhčenou olejem z tea tree. Jakmile plíseň neustupuje, nebo dokonce napadla nehtové lůžko, vyhledejte kožního lékaře.

 10. Zamezte pocení

  Pokud trpíte zvýšenou potivostí nohou, používejte pudr nebo pudrový krém s antiseptickým účinkem a také různé deodoranty pohlcující pach. Zároveň střídejte boty, nechoďte celou sezónu v jedněch a po použití je nechte důkladně vyschnout. V uzavřených botách nikdy nechoďte naboso, ale noste kvalitní bavlněné ponožky s vysokou absorpcí. Boty můžete vymývat octovou vodou, která odstraní zápach.

TipAlespoň jednou týdně dopřejte vašim chodidlům uvolňující masáž. Použijte teplý masážní olej doplněný několika kapkami levandule, máty nebo eukalyptu. Vaše chodidla se tak zbaví napětí a zároveň budou dokonale hydratovaná.
TipPotí se vám hodně nohy? Dopřávejte jim vlažnou koupel v octové vodě. A pokud vám ocet zrovna nevoní, vyměňte ho za lžíci smetany a éterické oleje z levandule, arniky, rozmarýnu a tymiánu - od každého dvě kapky.
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře
Silva
29. června 2017

Hezký článek, super tip na peeling ze soli a oleje, vyzkouším. Já používám klasickou pemzu, dobře se drží v ruce Calypso s kartáčem. Jinak to chce pravidelnou pedikůru, ať už doma nebo v salonu. A hurá do sandálů :)

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz