-
Kupte sazenici
Mátu si můžete vypěstovat ze semínek, ale většinou v domácích podmínkách semínka buď nevzejdou nebo jsou rostlinky velmi slabé. Proto je lepší, když navštívíte zahrádkářství nebo nějaký hobby market a zakoupíte si již vzrostlou rostlinku máty.
-
Doma i na zahradě
Mátu můžete pěstovat jak na zahradě, tak na balkoně v truhlíku nebo i za oknem doma. Takže pokud nemáte zahrádku, můžete si tuto bylinku vypěstovat a těžit z jejích účinků. Vysazujete-li mátu ven, pak tak učiňte s příchodem jara (březen, duben). Sázet ji však můžete i před zimou, a to ideálně v září.
-
Podmínky pro pěstování
Sázíte-li mátu na zahradu, umístěte ji někam, kde bude chráněna před větrem a přímým sluncem. Ideálním stanovištěm je humózní hlína s dostatkem vlhkosti, jelikož máta je velmi citlivá na sucho. Pokud ji pěstujete v truhlíku nebo v květináči, dopřejte jí teplejší místo a dostatek zálivky. Na zahradě pak potřebuje prostor alespoň 20×50 centimetrů, aby se mohla pěkně rozrůst. Jedná se o víceletou rostlinu, dopřeje-li jí dostatečnou péči, budete ji moci sklízet až pět let. Doma do květináče nedávejte více jak jednu rostlinku. Máta je v podstatě plevel a roste velmi rychle.
-
Pozor na heřmánek
Mátu byste neměli vysazovat do těsné blízkosti s heřmánkem, jelikož tyto dvě byliny se nesnesou. Oproti tomu ale kopřiva podporuje u máty produkci více éterických olejů.
-
Množení
Chcete-li si vypěstovat další rostlinky máty, můžete tak učinit pomocí kořenových řízků, a to na jaře nebo na podzim. Můžete také utrhnout větvičku máty, dát ji do vody a nechat pustit kořeny.
-
Doba sklizně
Z máty se používají lístky, které můžete sklízet hned, jakmile začne rostlinka obrůstat. Můžete ji používat čerstvou nebo nechat usušit. Sušíte-li mátu v troubě, neměla by teplota přesáhnout 40°C. Sušenou mátu skladujte v dobře uzavřené dóze a nepoužívejte ji déle, jak jeden rok od sušení.
-
Využití máty
Máta má příjemnou mentolovou chuť, která se využívá pro přípravu nápojů i pokrmů. Velmi oblíbená je máta v jihoevropské, arabské a asijské kuchyni. Své přední místo zaujímala i ve staročeské kuchyni, a to pod názvem balšám. Nejčastěji je u nás máta používána pro přípravu čaje nebo oblíbeného osvěžujícího mojita. Listy máty můžete také kousat, nahradí vám žvýkačku či ústní vodu a budete mít svěží dech. Společně s citrónem si s ní pak můžete ochutit vodu a vytvořit tak lahodný nápoj. Máta se hodí také do salátů, k masu nebo jako ozdoba sladkých moučníků.
-
Účinky máty
Máta je skvělým pomocníkem při zdravotních potížích. Obzvláště v době chřipek ji využijete jako pomocníka v boji proti nachlazení a při tlumení kašle, jelikož má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Pomáhá i při problémech s trávením, podporuje chuť k jídlu a správné zažívání. Je vhodným doplňkem při nechutenství, poruchách trávení, ale i plynatosti. Díky svým dezinfekčním vlastnostem ji můžete používat také ke kloktání nebo při zánětech v dutině ústní. Pomáhá také při stresu, bolestech hlavy či nespavosti. Zlepšuje soustředění a podporuje lepší náladu. Ve formě obkladů je pak vhodná na drobná poranění kůže a kožní vyrážky.
Dobrý den, mata začala mít menší a menší lístečky, čím to je? Můžu ji celou zastřihnout a poroste mi od znovu s většíma listy? Děkuji