Jak řezat ovocné stromy

  1. Vyberte správné náčiní

    Předtím, než se pustíte do samotného ořezu stromů, budete potřebovat správné náčiní. Pro odstříhávání malých, tenkých výhonků vám budou stačit klasické zahradnické nůžky, na silnější větve už budete potřebovat buď obouruční nůžky nebo zahradnickou pilku. V případě, že máte vysoké stromy a nechcete lézt po žebříku, poslouží vám teleskopické nůžky. Vždy dbejte na to, aby nůžky i pilky byly čisté, protože byste mohli do stromu při řezání zanést infekci.

  2. Kdy řezat

    Z hlediska řezání dle ročního období je možné rozdělit řezy na letní a zimní. Zimní řez pak představuje řez stromků v období vegetačního klidu, tedy ještě před začátkem rašení. Nejčastěji se tak zimní řez provádí během února a března. Řez letní se provádí od června do konce srpna a jeho cílem je zvýšit úrodnost stromů. Zároveň řez letní nemá takový vliv na růst výhonků jako řez zimní.

  3. Jak moc krátit

    Co se týká délky řezu, existuje opět několik variant. Můžete provést řez dlouhý, kdy ponecháte jen velmi krátkou část výhonku, čímž podpoříte vegetativní růst, nebo řez krátký, který podporuje plodnost a při němž ponecháte dlouhou část výhonku. Pak můžete ještě zvolit zlatou střední cestu, tedy řez střední, při kterém odstraníte přibližně polovinu daného výhonku.

  4. Kdy provádět jaký řez

    Řezy stromů se dále dělí také ještě podle účelu. Ihned po výsadbě se provádí takzvaný řez výchovný, jehož cílem je správné vytvarování koruny stromu. Je-li strom špičatý, provedete takový řez, abyste založili korunu. Má-li strom korunu již založenou, pak zastřihnete boční výhonky. Výchovný řez se provádí do té doby, než docílíte požadovaného tvaru stromu, tedy po dobu několika let.

    Zhruba od čtvrtého roku po výsadbě, tedy po ukončení výchovného řezu, následuje řez udržovací, který zabezpečí optimální plodnost stromu. Během udržovacího řezu je třeba odstranit všechny nevhodné výhonky, prosvětlit korunu a zároveň regulovat plodnost stromu, aby nebyl přetěžován nadměrnou plodností.
    Pro obnovení kondice stromu pak slouží řez zmlazovací, který má stromu navrátit plodnost, obnovit dřevo a prodloužit jeho životnost. Jedná se o velmi intenzivní řez, kdy se seřízne značná část koruny, a to až do hloubky pětiletého dřeva.

  5. Nízký nebo vysoký

    Z praktického hlediska je lepší, budete-li udržovat strom nízký s malou korunou. Nejen, že bude nenáročný na prostor, ale do koruny bude lépe pronikat světlo a navíc nebude strom tak náročný na výživu a následnou sklizeň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *