Jak si koupit správnou podprsenku

 1. Typy podprsenek

  Předtím, než se zaměříme na výběr velikosti podprsenky, je nutné si předem uvědomit, jaký typ podprsenky vlastně chcete. V nabídce naleznete široké spektrum druhů, z nichž každá se hodí na jinou příležitost a pro jiný typ žen.

  • Klasické podprsenky – jsou nejčastěji vyhledávaným typem, jelikož jsou vhodné pro většinu žen a pro různé tvary poprsí. Jsou vyráběny v různých tvarech, desénových provedeních či s nastavitelnými nebo odepínacími ramínky.
  • Push-up podprsenky – jsou vyhledávány především ženami, které touží po krásném a bujném poprsí. Push-up podprsenky jsou vybaveny kosticemi a pevnými nebo vyjímatelnými vycpávkami, které nadzvednou prsa a stlačí je k sobě.
  • Podprsenky s kosticemi – jedná se o podprsenky, které jsou vyztuženy drátem, tzv. kosticí a díky tomu tvarují dekolt.
  • Sportovní podprsenky – jsou pohodlné, pevně sedí na těle, nikde netlačí a jsou vyrobeny z prodyšného materiálu, který odvádí pot. Poskytují tak veškerý komfort a pohodlí během sportovních aktivit.
  • Těhotenské a mateřské podprsenky – jsou určeny pro těhotné a kojící ženy, mají odepínací přední část košíčků a vysokou absorpční schopnost. Dobře drží tvar a přizpůsobí se zvětšujícím se prsům.
  • Gelové podprsenky – slouží ke zvětšení prsou díky měkkým gelovým vycpávkám, které se skvěle přizpůsobí vašim ňadrům.
  • Podprsenky Bardot – proslavila je herečka Brigitte Bardot. Jsou specifické svým balkónovým střihem, kdy ramínka jsou umístěna až na samém okraji košíčků. Po obvodu mají široký silikonový pásek, díky kterému lépe přilnou k tělu a lépe drží tvar a tvarují poprsí. Jejich specialitou je zapínání mezi košíčky.
  • Podprsenky Demi Cup – jsou s polovičními košíčky, které se hodí pro menší a pevnější ňadra. Zakryjí menší část prsou, než klasické podprsenky.
  • Zmenšující podprsenky – jsou určeny pro ženy s velkými ňadry. Jsou ušity tak, aby prsa tvarovala a dodala jim opticky menší vzhled.
 2. Co musí splňovat správná podprsenka

  Podprsenka musí být nejen pohodlná, ale hlavně musí prsa podpírat. Kostice musí lemovat celé prso, a to pomalu až do podpaží. Dále je důležitá velikost košíčku. Košíček musí být dostatečně prostorný, aby se do něj ňadro bez problémů vešlo. Ňadra nesmí z košíčků vylézat, vypadávat spodem, nebo vyskakovat vrchem, stejně tak nesmí vylézat do boků. Zároveň vám musí podprsenka sedět tak, aby držela na místě, nebo vám nepadala ramínka.

 3.  Určení velikosti

  Velikost podprsenky je určována číslem a písmenem, přičemž číslo značí obvod podprsenky a písmeno velikost košíčku. Neděste se velkého objemu košíčků u malého objemu – platí, že například košíček C má u malého obvodu mnohem menší velikost, než košíček C u velkého obvodu. A jak tedy určit obvod? Změřte se pomocí krejčovského metru těsně pod prsy, a to při výdechu, přičemž měřte opravdu na pevno. Důležitou roli pak při určení objemu hraje i vaše postava. Máte-li minimum podkožního tuku, odečtěte od naměřeného čísla pět centimetrů a zaokrouhlete ho na nejbližší násobek pěti (např. pokud jste naměřili 87 centimetrů, odečtete pět, získáte 82 a zaokrouhlíte na 80 – to je váš obvod). Jste-li naopak silnější a máte hodně tuku, můžete odečíst až 15 centimetrů. Tím zajistíte, že vaše ňadra budou podepírána tou částí, kterou mají být.

  Velikost košíčku pak měřte v padnoucí podprsence v mírném předklonu a změřte obvod přes hrot prsou. Od tohoto čísla odečtěte naměřený obvod pod prsy a získané číslo určí velikost košíčku. Každý výrobce má jiné číslování, proto je nutné porovnat s tabulkou výrobce.

  Tato čísla nejsou finální a stoprocentní hodnotou, jen určují pravděpodobnou velikost. Vždy je proto dobré podprsenku vyzkoušet.

 4.  Jak zkoušet podprsenku

  Při zkoušení zapněte podprsenku na nejvolnější obvod. Podprsenka časem povolí, proto je nutné mét možnost obvod za čas utahovat. Dále umístěte kostici přímo pod ňadro. Nejjednodušším způsobem je, pokud se lehce předkloníte a vsunete ruku do protilehlého košíčku. Nadzvedněte celé ňadro a druhou rukou uchopte horní část kostice a zatáhněte ji dozadu a nahoru. To zopakujte i na druhé straně. Pak se narovnejte a ujistěte se, že máte kostice opravdu přímo pod vašimi prsy. Překontrolujte, že kostice lemuje ňadro až k úrovni podpažní jamky a doléhá na hrudní kost. Dále se vám nesmí zařezávat ramínka, měl by pod ně jít bez problémů strčit jeden prst. Ramínka podprsenku jen dotvarovávají, v žádném případě by neměla nést vaše ňadra. Zároveň zkuste při zkoušení podprsenky zahýbat rukama, předkloňte se, poskočte a ujistěte se, že podprsenka opravdu sedí na svém místě. Nebojte se vyzkoušet různé typy a tvary podprsenek – možná zjistíte, že vám mnohem více vyhovuje naprosto odlišné provedení podprsenky, než na které jste byla doposud zvyklá.

4 komentáře u “Jak si koupit správnou podprsenku

 1. Díky bohu za to, že dneska už se o těchhle věcech začíná mluvit, já mám dojem, že jsem téměř polovinu svýho života nosila prádlo někoho jinýho (ne doslova, samozřejmě :D), vždycky jsme byla přesvědčená, že mám prostě 75B jako skoro všichni (ve skutečnosti to skoro všichni fakt nemají) a pak jsem nadávala, že mi prádlo nesedí. U mě je navíc problém ještě s tím, že jedno prso mám skoro o číslo větší, což je taky zlo, ale už mám vyzkoušené obchody, kde se dá koupit podprsenka, která mi sedí i přes tenhle rozdíl, hrozně ráda chodím k jedné pani u nás ve městě, ta je moc ochotná a šikovná a nebo objednávám na vip-pradlo.cz, kde mám taky dobré zkušenosti.

 2. Díky i od chlapa za tip, jak se v tom aspoň trošku vyznat – jen od oka se nakupuje strašně špatně (upřímně i na sebe – tedy ne podprsenku, ale už se mi podařilo dvakrát netrefit se zabalenými tričky) a pro přítelkyni jsem to taky netrefoval zrovna moc dobře – i když člověk by to měl mít v oku.

 3. Kunj: Když to je právě to, člověk má něco v oku vždycky, ale často si tak nějak vytváříme mylné představy, aniž bysme si to uvědomovali a pak to takhle dopadá :/ Na ty stránky mrkni, i když pokud bys chtěl nakupovat pro přítelkyni, tak by asi bylo lepší jí stránky ukázat, aby si sama vybrala a nebo si udělat výlet do Hodonína do kamenného obchodu (třeba zjistí jako já, že taky celý život nosila jinou velikost :D). Každopádně s netrefeným zabaleným tričkem jsi mě pobavil, ale upřímně – to se asi může stát jenom vám chlapům, protože ženská by si v první řadě vždycky tričko nejdřív rozbalila, aby si ho mohla pořádně prohlédnout :D

 4. Je super, že existují takové stránky. Některé ženy by se měli fakt podívat jak se takové podprsenky mají nosit a kupovat. Někdy je až nechutné jak jim prsa vyskakují a jednoduše blee. Kupovali jsme si s kamarádkou podprsenku, strašně ochotná prodavačka. Vybrala nám přesně naše typy a podprsenky krásně seděli. Dala nám tehdy i pár rad jak vybírat, když si chceme například objednat online. :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *