Jak si vybrat tiskárnu

 1. Černobílá nebo barevná

  V první řadě je při výběru tiskárny důležité uvědomit si, na co budete vaši tiskárnu používat. Pokud chcete tisknout běžné dokumenty, jako různé články nebo třeba faktury, postačí vám černobílá tiskárna. Máte-li ale v plánu tisknout například i fotografie, pak zvolte barevnou tiskárnu.

 2. Tiskárna vs. multifunkční zařízení

  Dále se také zamyslete nad tím, zda vám stačí, aby tiskárna sloužila opravdu jen jako tiskárna, a nebo byste spíš využili multifunkční zařízení, které vám umožní i kopírovat, scanovat nebo faxovat. Pořizujete-li tiskárnu do kanceláře, určitě oceníte multifunkční zařízení.

 3. Inkoust nebo laser

  Jak inkoustové, tak laserové tiskárny jsou velmi kvalitní. Rozhodující roli zde hraje kvalita a množství tisku. Pokud potřebujete tisknout rychle, velké množství materiálů a nezáleží vám na extrémně vysoké kvalitě, pak je rozhodně lepším řešením laserová tiskárna. Inkoustovou tiskárnu pak oceníte pro barevný tisk a tisk fotografií vysoké kvality. Inkoustové tiskárny mají oproti laserovým nižší pořizovací cenu, dráž však vyjde tisk. A samotný tisk vyžaduje i více času, než je tomu u laserových tiskáren.

 4. Velikost tiskového formátu

  Dalším důležitým faktorem při výběru tiskárny je velikost tiskového formátu, tedy jednoduše řečeno velikost papíru, na který budete tisknout. Existují speciální malé tiskárny na foto formát 10×15 cm, pak stolní, které zvládají formát A4 nebo i formát A3, a velkoformátové tiskárny pro případ, že chcete tisknout na velká média.

 5. Kvalita rozlišení

  Kvalita rozlišení tisku určuje, jak jemný rastr je tiskárna schopna vytvořit. Udává se v dpi, což je jednotka označující počet bodů na palec. Pro klasický běžný kancelářský tisk bez grafiky stačí rozlišení 300 dpi. Tiskárny s vysokým rozlišením mají mnohdy rozlišení výrazně dále, než je schopno rozpoznat naše oko, takže je úplně jedno, zda si vyberete tiskárnu s rozlišením 4880 dpi nebo 5200 dpi, protože pouhým okem tento rozdíl nikdy nepoznáte.

 6. Připojení

  Veškeré tiskárny jsou vybaveny USB slotem, přes který je připojíte k vašemu počítači. Můžete si však vybrat i takové tiskárny, které lze s počítačem propojit bezdrátovou technologií, jako je WIFI, Bluetooth nebo infračervený port. Nejoblíbenější a nejpoužívanější variantou je pak z těchto tří možností připojení přes Bluetooth, protože má největší rozsah i rychlost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *