Jak zprovoznit starou studnu

 1. Zkontrolujte stav

  V první řadě zkontrolujte, zda je ve studni vůbec nějaká voda. Pokud již stojí na zahradě desítky či dokonce stovky let, mohlo se stát, že pramen vyschnul, a i když uděláte maximum, vodu ze studny prostě nedostanete. Stejně tak překontrolujte celkový stav studny. V případě, že se bortí, bude potřeba ji zpevnit, aby se vám časem nesesypala dovnitř.

 2. Vyčistěte

  Dalším důležitým krokem je vyčištění studny. Počítejte s tím, že se u dna usazují nánosy, tvoří se tam bahno a bakterie. Studnu si můžete vyčistit sami, nebo si zavolat odbornou pomoc. Pokud máte mělkou studnu a nebojíte se špinavé práce, zvládnete to sami. U hlubokých studní je lepší obrátit se na studnaře, který má v čištění praxi a nebude mu dělat problém spouštět se do studny po laně.

 3. Dodržujte pravidla

  Pokud jste se rozhodli, že si studnu vyčistíte sami, nikdy se do ní nespouštějte o samotě, vždy si s sebou vezměte k ruce ještě někoho dalšího pro případ, že by se něco stalo. U mělkých studní vám postačí klasický žebřík, pokud si troufnete i na hlubokou studnu, budete potřebovat provazový žebřík a lano, na kterém vás bude někdo jistit. U hlubokých studní totiž hrozí riziko, že se u dna budou usazovat jedovaté plyny, a proto je potřeba, aby vás v případě nouze někdo vytáhl.

 4. Buďte důkladní

  Nejprve odčerpejte veškerou vodu ze studny do zahrady. Počítejte s tím, že pokud je pramen silný, nebude vám pravděpodobně stačit obyčejné čerpadlo pro domácí užití, ale budete se muset obrátit na vybavené studnaře. Následně odeberte ze dna veškeré bahno a kaly. Nezapomeňte očistit i stěny, omést z nich pavučiny a seškrábat mech a řasy. Zkontrolujte, zda jsou dobře vyspárované skruže a případně je opravte.

 5. Zkontrolujte potrubí

  K samotnému čerpání vody nestačí jen vyčištěná studna, ale také vyčištěné potrubí, kterým vodu budete přivádět do domu. Zároveň musíte do studny umístit ponorné čerpadlo a tlakovou nádobu se spínačem. Zde je nejlepší obrátit se na odborné firmy nebo studnaře, kteří vám poradí, jaký výkon by mělo čerpadlo mít a co vše je ke správnému čerpání vody ještě potřeba.

 6. Odeberte vzorky

  Jakmile budete mít studnu důkladně vyčištěnou, počkejte alespoň 24 hodin, než se usadí vír a kal a poté odeberte vzorky vody a nechte si udělat kompletní mineralogický i bakteriologický rozbor, který vám provede hygienická stanice ve vašem okolí. Poté už můžete začít vodu z vaší nově zprovozněné studně používat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *