Jak si doma sami můžete vypěstovat mladý zelený ječmen?

Zelený ječmen je normálně k dostání v distribuci v různých formách jako doplněk stravy. Ať už vás tohle neoslovuje, chce ušetřit nebo prostě chcete vlastní zdroj, existuje možnost jeho vlastního pěstování. Zkuste si to, určitě to stojí za to a kromě uspokojivého pocitu z dobré práce získáte také velice zdravou potravinu.

Kde získat semena zeleného ječmene?

Není nic jednoduššího než semínka zakoupit v obchodech, zahradnictvích nebo zvláštních prodejnách pro hospodářská zvířata a další produkty. Můžete samozřejmě použít i internet, nabídka je značná. A pokud žijete na vesnici, bude asi stačit poptat se zemědělců v okolí – jste přímo u zdroje.

Kdy začít zelený ječmen vysévat?

Tomuto osivu moc nesvědčí nízké venkovní teploty. Aby vám dobře prospíval, potřebuje zelený ječmen teplotu aspoň 15 stupňů Celsia. Té nejlépe docílíte v kvalitně vytápěném skleníku, v zimní zahradě nebo přímo uvnitř domu.

Pokud jste se rozhodli pro toto řešení, nemusíte se koukat na roční dobu. Samozřejmě pokud chcete respektovat vnitřní biorytmus rostliny, je klíčení na jaře vždycky přirozenější cestou. Ale není to rozhodně nutné a na výslednou kvalitu rostliny to nebude mít vliv.

Zelený ječmen a jeho růstové podmínky

Ideální teplotu už jsme zmínili. Pokud jde o místo, mějte na paměti, že tato rostlina bude chtít hodně světla. V případě zimních zahrad nebo skleníků by v tomto ohledu neměl být problém. Pokud ho chcete umístit v domácnosti, hodí se nejvíce velká okna na jižní straně.

V čem pěstovat zelený ječmen?

Pro svoje vlastní použití rozhodně nepotřebujete celé pole. Stačí bohatě několik truhlíků či vhodných bedýnek. Nezapomeňte ale vždycky na to, že truhlík i bedýnka potřebují mít otvory pro odtok vody. Pokud by voda zůstala uvnitř, můžete sazenice snapchat online login snadno přelít a ty pak uhnijí – tomu se určitě chcete vyhnout.

Pozornost také věnujte volbě vhodného substrátu. Pokud máte k dispozici vlastní zahradu s kompostem, měla by to být vaše první volba. Zemina bude vzdušnější a lehčí a to se ječmeni bude bezpochyby líbit.

Pokud vlastní zahradou nebo kompostem nevládnete, pak vám nezbyde než zajít pro vhodný substrát do zahradnictví. Věnujte pozornost jeho původu – vždycky se může stát, že vypěstujete zdravou rostlinu, ale v půdě, která nesplňuje podmínky pro lidské zdraví.

Sazenice a výsev

Pokud máte substrát po ruce, vyplňte truhlík nebo bedýnku. Zem nechte rozhodně nahoře aspoň lehce nakypřenou a nějakou zeminu si nechte také stranou. Pak začněte sít ječmen se sejte ho hodně nahusto. Pak samotná semena velmi jemně vmáčkněte do půdy a na závěr poprašte zeminou, kterou jste si nechali bokem. Všechno zavlažte, ale s citem, je to ječmen, nikoli rýže. Semena mají být ve vlhku, nikoli plavat.

Jak o zelený ječmen pečovat?

Samotná péče není nic složitého. Dodržujte pravidelné zavlažování ve vhodné míře. To je vše potřebné k tomu, aby zelený ječmen v klidu klíčil a rostl.

Sklizeň zeleného ječmene

Zelený ječmen sklízejte v okamžiku, kdy jsou výhonky vysoké asi 15 – 20 cm. Dají se jednoduše odstřihnout ostrými nůžkami, na místě rozmixovat a naředit čistou neperlivou vodou. Takový nápoj má krásnou zelenou barvu a obsahuje velké množství blahodárných látek.

Rady na konec?

Rostliny zeleného ječmene vysazujte doma postupně. Berte tedy postupně truhlík po truhlíku, nikoli všechno najednou. Zajistíte si tak jeho průběžné dorůstání a tím pádem i sklizeň. Plný efekt potraviny lze totiž využít jen tehdy, pokud je konzumována pravidelně, ne jen ve velkém množství na jeden zátah.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *