Jak pěstovat bambus

Když se řekne bambus, každý Evropan ucítí závan exotiky a jeho mysl se vydá někam do dalekých krajů. Bambus nám evokuje starověkou Čínu, Vietnam, Japonsko, bojová umění a dávné filosofie. Samozřejmě i další země, které tuto rostlinu hojně využívají.

Kromě toho, že je bambus velmi dekorativní a dá se po estetické stránce použít nejrůznějšími způsoby, jedná se také o velmi oblíbený výrobní materiál právě v zemích, kde se mu dobře daří. Dá se z něj vyrábět nábytek, stavět domy, dělat hudební nástroje či jídelní potřeby (slavné jídelní hůlky), jehlice do vlasů a mnoho, mnoho dalších věcí. Je pevný a přitom správně pružný, takže odolá i mnoha povětrnostním vlivům. Určitě si vybavíte typický obrázek například z rýžových polí, kdy člověk nese na ramenou náklad a má před ramena právě bambusovou tyč. Navíc, pokud někdy chodíte do čínské restaurace, určitě jste už měli někdy na talíři bambusové výhonky.

Není proto nic divného na tom, že se bambus stává oblíbeným také mezi českými zahrádkáři. V dnešních dnech již není takový problém sehnat jeho semena nebo sazenice. Proto vám dnes přinášíme několik tipů a postupů, jak si tuto užitečnou rostlinu vypěstovat celkem v pohodě i v našich podmínkách.

Vzato kol a kolem je bambus vlastně rostlina velmi nenáročná. Nejlepší je pro něj neutrální půda, případně lehce nakyslá. Podstatnější je místo, kam bambus vysadíme. Potřebuje dostatek světla, ale nedaří se mu v půdě, která trpí na vysychání. Vzrůstající bambus chraňte před prudkým větrem, protože je na něj docela háklivý. Navíc jim nepomáhá ani kombinace větru a slunce, což je obvyklé hlavně během zimních měsíců. Některým odrůdám taková kombinace ale nevadí. Pěstujete-li bambus v květináči, přeneste jej na zimu dovnitř. venkovní rostliny pak před mizerným počasím aspoň ohraďte.

Během prvních dvou let růstu rostliny dbejte na dostatek vody. Nic se ale nemá přehánět, takže si dejte na druhou stranu pozor, aby vám rostlina neuhnila. Obecně platí: všeho s mírou. Podobně starší rostliny pravidelně vodu potřebují, ale ne v takové intenzitě jako mladší kousky.

Kořeny mladých rostlin nemají být nikdy zcela v suchu, jinak přeschnou. Starší bambusy přežijí snapchat online login celkem bez úhony i občasné odstávky vláhy i krutější horka.

Pokud chcete rostlinu přihnojit, udělá mu dobře hlavně dusík (hnojivá organická, nebo průmyslová). Na hnojení je nejlepší čas během začátku jara.

Když už zvládnete základní pěstování a vaší rostlině se bude dařit, zamyslete se také nad tím, kolik ho na své zahradě vlastně chcete. Mnoha zahrádkářům se sen o ozdobné zahrádce mění celkem rychle v noční můru boje s plevelem. Bambus roste totiž díky podzemním oddenkům velmi rychle a nezastaví ho ani mělké ploty. Na začátku je proto rozhodně dobré použít zábrany na kořeny, které vymezí směr růstu podle toho, jakou představu máte vy a nikoli jakou má rostlina. Tyto zábrany mají formu pevných fólií.

Dále používejte mulčovací kůru či listí – bambus je tak dobře chráněn před mrazem i vyschnutím. Kořeny jsou totiž na rozdíl od oddenků velmi mělké, takže je takto můžete udržet ve velmi dobré kondici. A až i váš bambus sám shodí listy, k této izolaci je s klidem přidejte.

Bambusy je nejlepší sázet na jaře, ale ani pozdní léto jim v zásadě nemůže nic udělat. Některé druhy je od semene lepší držet v interiéru – semena nějakou dobu namáčíte ve vodě a předpěstujete v pěstební hubce na okně či přímém slunci. Jiné odrůdy se dají sít rovnou do země a pak hodně kropit vodou.

Vždycky je potřeba vědět, jaký druh bambusu máte zrovna v ruce – každému druhu sedne něco trochu jiného. Nicméně buďte klidní, pěstovat bambus rozhodně není taková věda, jak by to mohlo někomu připadat. Jakmile se vám jeho pěstování dostane trochu „do ruky“ budou vám stvoly této rostliny růst jak „houby po dešti“.

Takže závěrem zbývá jen popřát mnoho pěstitelských úspěchů jak venku, tak uvnitř a aby vám tato krásná rostlina dělala jen radost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *