Jak se efektivně učit

 1. Stálé místo, stejný čas

  Učte se každý den na stejném místě a ideálně ve stejnou dobu. Před učením v místnosti důkladně vyvětrejte – čerstvý vzduch okysličí vaše mozkové buňky a učení půjde snáz. Ideálním místem je takové, kde budete mít klid, a nikdo vás nebude rušit. Dejte si pozor i na teplotu v místnosti – měla by být kolem 20°C.

 2. Vyhněte se posteli

  K učení si sedněte ke stolu nebo do křesla, v žádném případě se neučte v posteli. Vaše tělo podvědomě reaguje na postel jako na místo, kde se odpočívá.

 3. Naplánujte si učení

  Pokud se potřebujete naučit větší množství látky, rozdělte si ji do pravidelného množství a každý den nastudujte to, co jste si předem stanovili.

 4. Dělejte přestávky

  Po každé hodině až dvou učení si udělejte přestávku, projděte se, zasportujte nebo provozujte jakoukoliv aktivitu, která vás baví. Dodá vám to síly a učení pak půjde snáz.

 5. Prvně těžké, pak lehké

  Při učení postupujte od nejtěžšího k nejlehčímu. Na začátku se toho naučíte nejvíc, postupně se váš mozek unavuje, takže pokud si necháte na závěr to nejtěžší, už se to nenaučíte.

 6. Dělejte si poznámky

  Vypisujte si důležité body na papír. Psaní vám pomůže zapamatovat si danou látku.

 7. Barvičky a zase barvičky

  Používejte pastelky, zvýrazňovače, malujte, podtrhávejte. Učivo se pro vás stane přehlednější a lépe zapamatovatelné. Zeleně například označujte body, které už umíte, červeně to, co vám dělá problém atd.

 8. Opakování je matka moudrosti

  Ne nadarmo se používá toto přísloví. Čím častěji si budete danou látku opakovat, tím hlouběji se dostane do vašeho podvědomí a jen tak z něj nezmizí.

 9. Mluvte, choďte

  Mnoha studentům pomáhá, když se učí nahlas a při chůzi. Vyzkoušejte, zda to je i váš případ. Třeba vám učení půjde snáz, když si budete látku nahlas předříkávat.

 10. Vysvětlujte

  Představte si, že je někdo s vámi a vy mu danou látku vysvětlujete. Říkejte ji nahlas a dopodrobna vysvětlujte. Pomůže vám to zapamatovat si učivo a také mu lépe porozumět.

 11. Střídejte předměty

  Pokud se učíte látku z různých oborů, střídejte humanitní a technické učivo. Pomůže vám to při soustředění.

 12. Odměňte se

  Pokud dodržíte učební plán, udělejte si radost a odměňte se. Stačí jen maličkost, třeba zmrzlina, ale dodá vám to chuť k dalšímu pokračování v učení.

 13. Nepřehánějte to

  Pamatujte na to, že ani přemíra učení není zdravá. Raději se začněte připravovat včas, než trávit nad učením celé dny před důležitým testem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *