Jak pěstovat petúnie

 1. Kam s nimi

  Petúnie jsou vhodné jednoleté rostliny pro pěstování jak v květináčích, truhlících, tak i na záhonech. Jediné, co vyžadují je slunné stanoviště chráněné před poryvy větru a humózní půdu s dostatkem živin a vláhy.

 2. Koupené rostlinky

  Rostlinky petúnií můžete koupit v téměř každém zahradnictví. Je to nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak si ozdobit váš balkon, okna, nebo záhony. Stačí je zakoupit, donést domů a přesadit do čerstvé hlíny – ať už v květináči nebo v záhoně. Ideální je substrát pro balkónové rostliny.

 3. Vstávej semínko holala

  Pokud si chcete vypěstovat vlastní rostlinky, kupte si semínka a pusťte se do práce už během února. Nasypte do misek nebo podkvětníků substrát pro výsev a do hloubky zhruba tří centimetrů zasejte semena. Zalijte je a dejte do igelitového sáčku, který nechte pootevřený – uděláte si tak domácí pařeniště, v kterém budou semínka klíčit rychleji. Ideální teplota pro zasemenění je v místnosti při teplotě 18 až 20°C. Jakmile se objeví malé rostlinky, odstraňte igelit a přemístěte je na okna, opět v místnosti kolem 18°C.

 4. Přepichování rostlinek

  Jakmile se rostlinky obalí prvními listy, začněte je opatrně přesazovat do malých květináčků nebo třeba do kelímků od jogurtu. Přesazujte je opět do zeminy pro výsev. Při přepichování buďte obzvláště opatrní, protože rostlinky jsou velmi křehké a mají slabé kořínky. Čerstvě přesazené rostlinky nevystavujte minimálně týden přímému slunečnímu svitu, nejlépe se jim bude dařit na okně orientovaném na sever.

 5. Přesazení do truhlíků

  Teprve během druhé poloviny května můžete rostlinky přesadit z malých květináčků do truhlíků nebo na záhony. Přesazujte je do zahradnického substrátu nebo do substrátu pro balkónové květiny. Do truhlíku o délce 60 centimetrů dávejte pouze tři rostlinky (nabudou na objemu).

 6. Důkladná péče

  Jakmile rostlinky v truhlíku pořádně zakoření, začnou se rozrůstat. V tomto období je trochu přihnojte, například hnojivem na balkónové rostliny. Jakmile dosáhnout výšky kolem 15 centimetrů, zastřihněte je, aby se začaly větvit. Během kvetení odstraňujte uvadlé květy. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *