Jak pěstovat okurky

 1. Kdy vysévat

  Semena okurek vysévejte přímo do záhonu, a to kolem 20. května. Okurky jsou poměrně náchylné na teplotní šoky, proto by neměly teploty padat pod 8°C. Zemina musí být před výsevem dostatečně provlhčená, a to nejméně do hloubky 20 centimetrů.

 2. Kam vysévat

  Okurky vyžadují teplou půdu bohatou na živiny s vyrovnaným vláhovým systémem. Půda by měla být hlinitá a humózní, tedy s dostatkem kompostu. Není vhodná vysazovat okurky do záhonů, kde předtím byly pěstovány brambory nebo jahody. Naopak vhodné jsou záhony po hrachu, cibuli, řepě nebo fazolích.

 3. Použijte PVC fólie

  Při pěstování okurek je vhodné používat PVC fólie, které ochrání sazenice před případnými poklesy teplot. K nejvyužívanějším patří černé netkané textilie, které nejen že zabrání zarůstání záhonu plevelem, ale udržují stálou teplotu, chrání plody před zašpiněním a také sazenice před vyplavením v případě silnějších dešťů.

 4. Jak použít PVC fólie

  Fólii, kterou zakoupíte v zahrádkářských potřebách, natáhněte na připravený záhon, a připevněte buď pomocí kolíků nebo zahrnutím okrajů hlínou. Ve vzdálenosti zhruba 40 centimetrů od sebe do fólie vyřízněte otvory ve tvaru kříže (žádná kolečka, čtverce či podobně). Do každého z těchto otvorů vysejte dvě až tři semena okurek, a to jen do hloubky maximálně dvou centimetrů.

 5. Semena nenakličujte

  Semena okurek jsou náchylná k zaschnutí, proto není jejich nakličování vhodné a navíc ani moc neurychlí proces. Pokud se ale přeci jen rozhodnete, že necháte semena naklíčit, používejte k tomu výhradně vlhké noviny, nikdy ne mokré, nebo přímo vodu – semena by vám shnila.

 6. Předpěstování sadby

  Okurky si můžete ze semínek samozřejmě předpěstovat doma v malých květináčcích nebo kelímcích od jogurtů. Jakmile má sadba dostatečně pevné kořínky, ihned přesazujte sazeničky do větších květináčů nebo vysazujte na záhon. Předpěstovanou sadbu si můžete také koupit v zahradnictví.

 7. Jak zalévat

  Pokud nebudete okurky dostatečně zalévat, budou chřadnout, nebudou mít téměř žádnou úrodu a budou se potýkat s různými nemocemi. U okurek platí zalévat méně často, ale důkladně. Správná zálivka by měla proniknout do hloubky 10 až 20 centimetrů a pak postačí i ve velkých teplech jen jednou týdně. Dejte si pozor na to, abyste zbytečně nekropili listy – tím totiž podporujete tvorbu plísně.

 8. A co hnojivo?

  Na začátku kvetení můžete přidat k rostlinám trochu zředěného drůbežího trusu nebo koupené listové výživy.

Jeden komentář u “Jak pěstovat okurky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *