Jak pěstovat dýně | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak pěstovat dýně

06. října 2013 ·  · v rubrice Dům, byt a zahrada

Dýně není jen vhodnou ozdobou na Halloween, ale je to zdravá, léčivá a téměř nekalorická tykvovitá rostlina, kterou nalezneme v nejrůznějších podobách. U nás nejtypičtější je dýně oranžová nebo malé okrasné dýně. Dýně není jen chutná, ale i zdraví prospěšná – obsahuje velké množství vlákniny, snižuje krevní tlak, brání tvorbě krevních sraženin a smíchaná s mlékem je pak doporučována při poruchách trávení a žaludečních vředech. Dýni si můžete zakoupit v obchodě nebo si ji zkusit vypěstovat. A jak na domácí pěstování dýně?

 1. Nakupte semínka

  Než se pustíte do pěstování dýní, vydejte se do zahrádkářství a vyberte si semínka dýní. V nabídce je nepřeberné množství druhů. Nejčastěji pěstovaná je oranžová dýně, často zmiňovaná je dýně Hokkaidó, která je oblíbená na přípravu polévek a krémů, dýně Rondini je pak ideální na vaření a svou chutí se dá zařadit mezi dýni a cuketu, k dekoraci jsou pak ideální dýně Halloween nebo Sweet dumpling.

 2. Předpěstujte

  Semínka si pak doma předpěstujte v kelímcích. S výsadbou do kelímku začněte zhruba v polovině dubna, asi po třech týdnech, kdy už začnou být hezké rostlinky, je přesaďte do větších květináčů a přibližně v polovině května, kdy už není pravděpodobnost mrazíků, je můžete přesadit do záhonů.

  Pokud jste však předpěstování nestihli, nevadí. Semínka můžete vysít přímo na záhonky na začátku května.

  Jakmile budete mít rostlinky na záhonech a budou hrozit noční mrazíky, přikryjte rostlinky slámou, aby neumrzly.

 3. Kam s nimi

  Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte. Můžete je pěstovat i na kompostu, kde se jim bude dařit obzvláště dobře, ale počítejte s tím, že si z něj vytáhnou většinu živin a kompost pak nebude tak kvalitní pro další použití.

 4. Výsadba

  Rostlinky dýní sázejte na záhon v rozestupu zhruba 1 až 2 metry. Pokud vyséváte do záhonu semínka, dávejte je do hloubky tří až pěti centimetrů.

 5. Péče

  Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat. Dejte však pozor na to, abyste nekropili listy – ty by pak začaly uhnívat. Jakmile začnou rostlinky dýní dosahovat větší velikosti, je dobré k nim dát oporu, po které se budou plazit a nebudou si navzájem stínit.

 6. Sklizeň

  Dýně sklízejte na začátku podzimu, když je slupka tvrdá a matná a na stonku se tvoří praskliny. Dejte pozor na první mrazíky – dýně sklízejte už před nimi, mohlo by dojít k jejich přemrznutí. Sklizené dýně je pak dobré nechat několik dní dosušit, a to buď venku na sluníčku, nebo třeba ke kamnům, ale teplota nesmí přesáhnout 30°C. Pokud byste je hned po utržení dali do vlhka, mohly by začít plesnivět. Zároveň je dobré, když plodu ponecháte delší stopku, a to alespoň pět centimetrů, což dopomůže k tomu, že se nebude tak rychle kazit.

 7. Skladování

  Pro skladování je nejlepší dýně Hokkaido, která vydrží až půl roku, potřebuje však být umístněna v suchu a při teplotě kolem 10°C. Nesvědčí jí vlhký sklep.

TipVěděli jste, že 100 gramů dýně má téměř stejný obsah horčíku a draslíku jako citrón a třikrát vyšší obsah vápníku než mrkev?
TipDýně vám pomůže i při redukci tuků, protože obsahuje zanedbatelné množství tuků - stačí, když dýňovými pokrmy nahradíte jedno hlavní jídlo denně.
TipVíte, že dýni můžete upravit snad všemi možnými způsoby? Můžete ji vařit, dusit, péct, smažit, grilovat, zavařovat i odšťavňovat.
TipMáte-li problém se záněty močového měchýře nebo s prostatou, užívejte dýňová semínka.
TipDýně pomůže posilnit i váš imunitní systém, a to díky vysokému obsahu antioxidantů. Navíc pomáhá odstraňovat hleny.
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře
Neradová
17. července 2014

Dobrý den, máme dýni Hokkaido a ještě jsme ji nepěstovali. Má velmi dlouhý šlahoun a nevime jak ho máme nechat dlouhý, nebo zaštípnout, aby začala tvořit plody?

děkuju za odpověď.

zdraví Neradová

svatopluk pavelka
19. července 2014

mám stejný problěm .Hodně listů.za každým listem květ.Mám květy uštipovat.nebo zaštípnout celou rostlinu,-?

zumja
29. července 2014

Neštípejte celou rostlinu,maximálně květy,které jsou bez plodu……nechte ji být,udělejte pevnou konstrukci,a vedte šlahouny pomocí provázku…..

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz