Jak pěstovat brambory

  1. Připravte půdu

    Chcete-li dosáhnout co nejlepší úrody, připravte si půdu opravdu důkladně. Brambory potřebují provzdušněnou, kyprou a dobře propustnou půdu, proto ji před sázením důkladně zorejte. Hlína pro brambory by měla být hlinitopísčitá nebo písčitohlinitá a dostatečně vyživená. Proto je nutné ji důkladně prohnojit, a to za použití organických hnojiv, jako je hnůj, kompost nebo zelené hnojení. Půdu pro výsev brambor je nutné střídat. Na stejném místě byste měli brambory vysazovat maximálně jednou za čtyři roky. Vyhnete se tak problémům s nejrůznějšími parazity, jako jsou mandelinky, háďátka nebo hnilobám. Při výběru vhodné půdy se pak vyhněte mokré půdě v blízkosti vody a stinným místům.

  2. Vyberte odrůdu

    Existuje více jak 150 odrůd brambor, takže záleží jen na vás, jakou si vyberete. Rozhodujícím kritériem pro vás nejpravděpodobněji bude, jestli se jedná o ranou nebo pozdní odrůdu, tedy kdy je budete moci vysazovat a sklízet. Pokud si vyberete ranou odrůdu a zasejete ji do dobře připravené zeminy, můžete se těšit na sklizeň brambor již na začátku června.

  3. Nechte naklíčit

    Sazenice brambor je třeba nechat naklíčit. Naskládejte je v jedné vrstvě do dřevěných bedýnek a nechte je po dobu zhruba čtyř týdnů na světle při teplotě od 10°C do 18°C. Sadbové brambory pak musíte koupit ve specializovaných zahrádkářských prodejnách, jelikož konzumní brambory, které běžně koupíte v obchodech, jsou ošetřeny takzvanými retardačními přípravky, které zabraňují klíčení.

  4. Sázejte

    Po vyklíčení brambory vysazujte do mělkých brázd, a to zhruba 30 centimetrů od sebe, a zasypte je hlínou. Brázdy by pak od sebe měly být vzdáleny alespoň 60 centimetrů, aby jednotlivé rostliny měly dostatek prostoru pro svůj růst a také dostatek světla. Vysazování raných odrůd je běžné ke konci března. Pokud bude příznivé počasí, během dvou týdnů se začnou ukazovat první listy. Během růstu je třeba brambory okopávat, aby došlo k provzdušnění půdy, musíte být ale opatrní, protože rostliny jsou poměrně křehké. Zároveň také odstraňujte plevel, který by mohl snížit vaši úrodu až o polovinu. Nezapomínejte ani na pravidelnou zálivku, voda však nesmí být lita na listy, aby nedošlo k jejich uhnívání.

  5. Sklízejte

    Dokud je nať brambor zelená, ještě rostou. Jakmile zežloutne a začne schnout, můžete začít brambory vykopávat. Raných odrůd brambor se dočkáte už na začátku června.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *