Jak pěstovat brambory | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak pěstovat brambory

25. září 2013 ·  · v rubrice Dům, byt a zahrada

Brambory patří k našemu nejčastějšímu druhu zeleniny. Kromě toho, že jsou chutné a vhodné nejen jako příloha k pokrmům, ale i jako ingredience do nejrůznějších jídel, mají i velkou výživovou hodnotu. Obsahují vlákninu, polysacharidy, tuky, bílkoviny, esenciální aminokyseliny a také řadu vitamínů a minerálů, jako vitamíny C, E, A a K a z minerálů a stopových prvků pak draslík, fosfor, zinek, hořčík, vápník či železo. Bohaté jsou i na kyselinu jablečnou a citronovou. Mají i hojivé a regenerační účinky a urychlují hojení pokožky, a to díky vysokému obsahu alantoinu. A jak si tedy tento chutný zázrak přírody vypěstovat doma?

 1. Připravte půdu

  Chcete-li dosáhnout co nejlepší úrody, připravte si půdu opravdu důkladně. Brambory potřebují provzdušněnou, kyprou a dobře propustnou půdu, proto ji před sázením důkladně zorejte. Hlína pro brambory by měla být hlinitopísčitá nebo písčitohlinitá a dostatečně vyživená. Proto je nutné ji důkladně prohnojit, a to za použití organických hnojiv, jako je hnůj, kompost nebo zelené hnojení. Půdu pro výsev brambor je nutné střídat. Na stejném místě byste měli brambory vysazovat maximálně jednou za čtyři roky. Vyhnete se tak problémům s nejrůznějšími parazity, jako jsou mandelinky, háďátka nebo hnilobám. Při výběru vhodné půdy se pak vyhněte mokré půdě v blízkosti vody a stinným místům.

 2. Vyberte odrůdu

  Existuje více jak 150 odrůd brambor, takže záleží jen na vás, jakou si vyberete. Rozhodujícím kritériem pro vás nejpravděpodobněji bude, jestli se jedná o ranou nebo pozdní odrůdu, tedy kdy je budete moci vysazovat a sklízet. Pokud si vyberete ranou odrůdu a zasejete ji do dobře připravené zeminy, můžete se těšit na sklizeň brambor již na začátku června.

 3. Nechte naklíčit

  Sazenice brambor je třeba nechat naklíčit. Naskládejte je v jedné vrstvě do dřevěných bedýnek a nechte je po dobu zhruba čtyř týdnů na světle při teplotě od 10°C do 18°C. Sadbové brambory pak musíte koupit ve specializovaných zahrádkářských prodejnách, jelikož konzumní brambory, které běžně koupíte v obchodech, jsou ošetřeny takzvanými retardačními přípravky, které zabraňují klíčení.

 4. Sázejte

  Po vyklíčení brambory vysazujte do mělkých brázd, a to zhruba 30 centimetrů od sebe, a zasypte je hlínou. Brázdy by pak od sebe měly být vzdáleny alespoň 60 centimetrů, aby jednotlivé rostliny měly dostatek prostoru pro svůj růst a také dostatek světla. Vysazování raných odrůd je běžné ke konci března. Pokud bude příznivé počasí, během dvou týdnů se začnou ukazovat první listy. Během růstu je třeba brambory okopávat, aby došlo k provzdušnění půdy, musíte být ale opatrní, protože rostliny jsou poměrně křehké. Zároveň také odstraňujte plevel, který by mohl snížit vaši úrodu až o polovinu. Nezapomínejte ani na pravidelnou zálivku, voda však nesmí být lita na listy, aby nedošlo k jejich uhnívání.

 5. Sklízejte

  Dokud je nať brambor zelená, ještě rostou. Jakmile zežloutne a začne schnout, můžete začít brambory vykopávat. Raných odrůd brambor se dočkáte už na začátku června.

TipMáte vysoký tlak? I s ním pomohou brambory. Pijte po dobu 6ti týdnů dvakrát denně 1 dl bramborové šťávy. Brambory obsahují hodně draslíku, který napomáhá ke snížení tlaku.
TipPokud bojujete s podzimní únavou, připravte si povzbuzující nápoj. Nakrájejte na plátky jeden omytý brambor ve slupce, zalijte ho 3 dl vody a nechte přes noc louhovat. Ráno přeceďte a vypijte.
UpozorněníVěděli jste, že v květech, klíčcích a zelených nezralých bramborách se nachází toxický nervový jed solanin, jehož účinky se mohou projevit na malém mozku? Projevuje se pocity nevolnosti, závratěmi i negativním působením na zrak. Negativní vliv má i na klouby a je nebezpečný v těhotenství. Proto při přípravě brambor vždy pečlivě odstraňte očka s klíčky a všechny zelené části.
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz