Jak ozdobit vejce voskovou technikou

  1. Nejdříve je nutné zhotovit tvořítko. Nejjednodušší způsob, jak jej vyrobit, je zabodnout špendlík do koncové strany obyčejné tužky (na ten konec, kde není špička). Kreslit potom budeme hlavičkou špendlíku – čím menší tato hlavička je, tím lépe.
  2. Naplňme kádinky potravinářskými barvivy. Do každé nádoby dejme jinou barvu.
  3. Ponořme vyfouklé vajíčko do jedné z barev. Musí to být nějaká světlá barva, tedy bílá, žlutá, oranžová nebo růžová. Tuto barvu totiž budeme později překrývat tmavším odstínem.
  4. Po několika minutách vyndáváme vajíčko a položíme jej do hadru, aby trochu uschlo.
  5. Zatímco vajíčko schne, zapálíme svíčku v aromalampě a na ní necháme rozpustit vosk.
  6. Čekáme, dokud se vosk úplně nerozpustí. Poté můžeme zahájit barvení. Namáčíme tvořítko ve vosku a pak jím provádíme tahy na vajíčku. Chce se to naučit ten správný grif. Voskem můžeme dělat jen krátké tahy nebo tečky. Náročné obrázky na vejci sotva uděláme, obzvlášť pokud jsme začátečníci. Při prvních pokusech zkoušejme jen jednoduché ornamenty. Kombinací teček a krátkých čar stále můžeme vytvořit mnoho krásných vzorů.
  7. Jakmile je zdobení hotovo, ponořme znovu vejce do barvy, tentokrát do nějaké tmavší. Opět jej nechme v kádince ležet několik minut.
  8. Vyjměte vejce ven a znovu jej položme na hadřík. Zbavme se vrstvy vosku, odstraňme jej třeba teplým hadříkem. Místa, která byla původně pod voskem, budou mít původní podkladovou barvu vejce (bílou, žlutou, atd.) zatímco zbytek kraslice bude v tmavější barvě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *