Jak na zdravý pitný režim?

Jestlipak víte, že dodržování pitného režimu úzce souvisí se správným fungováním organismu? A kolik litrů tekutin denně vypijete? V následujících řádcích vám prozradíme, jaké je vaše optimální množství vody a proč si stále více lidí do domácnosti pořizuje výdejník vody.

Jaké množství vody potřebuje organismus dospělého člověka?

Mnoho zdrojů uvádí, že pro dospělého člověka je denní doporučené množství cca 2 až 3 litry tekutin denně. Reálná potřeba vody ovšem závisí na celé řadě faktorů. Roli hraje zdravotní stav, hmotnost, fyzická aktivita a v neposlední řadě i počasí. V parném létě organismus potřebuje mnohem více tekutin než v zimě.

Buďme však trochu konkrétnější. Člověk, který netrpí závažným onemocněním ledvin či jater, potřebuje 25 mililitrů vody na každý kilogram hmotnosti. Muž o hmotnosti šedesát kilogramů potřebuje 1,5 litru.

Nepodceňujte skladbu pitného režimu

Výše uvedený výpočet je čistě orientační. Pokud většinu přijímaných tekutin tvoří např. káva nebo jiné močopudné nápoje, celkový příjem by měl být vyšší. A to je jeden z důvodů pro pořízení výdejníku vody. Aquabar zajistí, abyste měli zdravotně nezávadnou vodu neustále po ruce. Jde o praktičtější a levnější řešení než nákup balené vody.

Někteří jedinci téměř nepociťují žízeň, což se negativně projevuje na množství přijímaných tekutin. Tělo na nedostatek reaguje různě – únavou, bolestmi hlavy či nesoustředěností. Dlouhodobý nedostatek tekutin může vést až ke vzniku ledvinových kamenů.


Podstatné je správné složení pitného režimu. Močopudné nápoje vedou k nadměrnému odplavování tekutin. Jde o výše zmíněnou kávu a všechny nápoje obsahující kofein. Naprostým základem by měla být kvalitní voda. Pokud vám nechutná neperlivá, pořiďte si výrobník sody a dopřejte si chutnou sodovku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *