Jak investovat do diamantů

Diamanty si dokáží svou krásou podmanit nejen ženské srdce, ale i racionální mysl investorů. Již delší dobu jsou tedy diamanty a diamantové šperky považovány za zajímavou formu investice, která navíc v posledních 20 letech získává na stále větší oblibě. To dokládají statistiky renomované instituce Rapaport, která pravidelně sleduje vývoj cen diamantů. Například hodnota pětikarátových růžových diamantů vzrostla za posledních 15 let o cca 170 %.

Jako investor máte tři hlavní možnosti, jak do diamantů investovat. Buď můžete diamant koupit přímo, například ve formě diamantového šperku, nebo můžete investovat do akcií vybrané těžební společnosti. Oblíbenou variantou je také investice do specializovaných fondů, které se zaměřují na investování do diamantů.

 

Nákup diamantu

Nejpopulárnější investicí je rozhodně nákup fyzického diamantu, respektive diamantového šperku. V tomto případě se investice navíc proměňuje v krásný módní doplněk, který můžete nosit na zvláštní příležitosti, nebo jej také darovat. Ne nadarmo je tolik oblíbený zásnubní prsten s diamantem. Pro ženy je nádherným šperkem a pro muže chytrou investicí.

Zkušenější investoři mohou zvážit i nákup samostatného diamantu nezakomponovaného do šperku, který po několika letech v případě příznivého vývoje na trhu následně prodají za vyšší cenu. V takovém případě je dobré obrátit se přímo na obchodníka specializujícího se na prodej diamantů, nikoli na zlatníka, který nemusí mít ve vývoji cen diamantů takový přehled. Zlatníci ostatně většinou nakupují diamanty rovněž od specializovaných obchodníků, tudíž byste zbytečně platili i marži zlatníka.

Na druhou stranu diamantové šperky s jedinečným designem vyrobené na míru si mohou uchovat svou investiční a sběratelskou hodnotu i v dobách, kdy nebude pro diamanty vývoj trhu příznivý. Hodnota šperků je totiž závislá i na dalších faktorech. Pokud například skloubíte platinový snubní prsten s diamantem, unikátním designem a ručním zhotovením, nemusíte se vývoje cen diamantů obávat, šperk se totiž stává uměleckým dílem, které nebude na vývoj cen diamantů tolik citlivé a které má vysokou hodnotu jako celek.

Investování do akcií

Zkušené investory bude určitě zajímat nákup akcií těžebních společností. Jedná se o levnější a tedy přístupnější formu investice než v případě nákupu diamantu. Na trhu lze totiž zakoupit akcie za skutečně přívětivé ceny a investovat do nich tedy může skutečně každý.

Na druhou stranu jako u každého investování do akcií je potřeba zvážit finanční zdraví konkrétní společnosti, do jejichž akcií chcete investovat. Nenechte se zlákat nabídkou levných akcií, protože to může mnohdy svědčit o vnitřních problémech společnosti, které se dlouhodobě nedaří. To bývá typické především pro malé těžební podniky.

Řada těžebních podniků také pochází z politicky a ekonomicky nestabilních zemí, proto jsou s takovou investicí spojena i další rizika. V takovém případě nepomůže ani spolupráce společnosti s těmi nejrenomovanějšími burzami světa. Ty nemohou nestabilitu některých afrických nebo latinskoamerických zemí nijak ovlivnit.

Investování do fondu

Rozumnější formou tedy může být investice do specializovaných fondů, které sledují trendy a přání investorů a rozšiřují svou nabídku i o investice do diamantů a dalších drahých kamenů nebo kovů. Jelikož je diamant považován také za komoditu, můžete zvolit i investici prostřednictvím komoditních fondů.

Výhodou investování do fondů je nižší riziko spojené s výkyvy cen, neboť fondy jsou schopny rozložit riziko mezi více dílčích investic. Některé fondy se rovněž zaručují za možné investiční ztráty. I tak je ale potřeba pečlivě zvážit výběr konkrétního investičního fondu, který by měl být dostatečně důvěryhodný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *