Jak na skvrny od červeného vína

Víno, hlavně červené, patří mezi velmi oblíbené alkoholické nápoje. Nicméně může způsobit taky pěknou paseku. Kromě momentů, kdy to s ním přeženeme, stačí trocha nepozornosti a skončí na koberci, šatech, nebo ubrusu. A pokud možno na bílém. Je to problém, protože červené víno nejde odstranit zrovna jednoduše. Ale chápeme, co má člověk dělat, když je červené víno tak dobré, třeba pravé Portské víno, to se prostě nedá odolat. Ale zpět k tématu. Podívejme se tedy na tento celkem častý problém oslav nebo rodinných sešlostí trochu blíže. Pokud vás tyto skvrny někdy trápily, věnujte pozornost následujícím řádkům, které vám mohou nabídnout řešení.

Základ je v pohotovosti

Pokud už se vám červená nehoda stane, je potřeba ignorovat snahu panikařit a zasáhnout rychle a s chladnou hlavou. Skvrny od vína na textilu nesmí nikdy zaschnout, proto sáhněme po některém z postupů, které se za roky existence tohoto nápoje už osvědčily. Budete potřebovat rozhodně sůl, ocet, mýdlo, líh, citron, vodu a čpavek nebo glycerin. Neztratí se většinou ani různě prodávané čističe na bázi benzínu. Textil samotný podložte něčím nepropustným – zabráníte tak skvrně, aby se dostala na druhou stranu.

Jiná záležitost je koberec. Postižené místo podložte savým materiál – ideálně ubrousky nebo papírové kuchyňské utěrky. Nikdy nepoužívejte ubrousky z jakéhokoli barevného materiálu. Můžete použít i různé hadříky. Prostředky na odstranění skvrn vetřete do textilu pomocí houbičky nebo hadříku tak, že postupujete lehce od krajů skvrny do jejího středu. Zabráníte tak tomu, aby se viditelně vytvořila mapa skvrny. Na hadřík ani houbičku netlačte, jinak byste mohli poškodit strukturu látky, případně vydřít samotný povrch textilie. Po tomto ošetření vymáchejte látku ve vlažné vodě a až bude možnost, vyperte běžným způsobem.

Červené víno a koberec

Bílé víno je na tom mnohem lépe, protože na něj stačí čpavková voda, výplach a normální praní. Problém je v případě vína červeného – které je ale minimálně stejně oblíbené. Zasažené místo posypte okamžitě solí, protože ta pohltí veškerou vlhkost (umí na sebe vázat vodu) a také část barviva. Poté můžete použít minerální vodu a tekutiny odsajete pomocí papírových utěrek. Pokud byl zasažen oděv, namočte ho do vody a pak vyperte. Další možností je například snapchat online login nakapání bílého vína a pak použití papírových utěrek nebo jiného savého materiálu. V momentě zaschnutí skvrny je nutné použít čpavkovou vodu a látku pak vyprat.

Další triky jak na skvrny

Kromě výše zmíněného můžete krizové místo například pokapat citronem a opláchnout teplou vodou. Případně látku namočit do horkého mléka nebo octa a posléze vyprat v běžném pracím prostředku. Některé z uvedených postupů se samozřejmě nedají pořádně aplikovat na skvrnu od červeného vína na koberci. V takových případech se hodí aplikace soli a její působení po dobu aspoň dvou hodin. Sůl pak vysajte a koberec dočistěte teplou vodou. Někteří lidé také uvádí použití peroxidu vodíku. Nejlepším řešením je se samozřejmě vyhnout skvrně jako takové, ale ne vždycky tohle vyjde. Hlavně pro světlé koberce je červené víno postrachem a jakoby je přitahovalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *